Yaban Mersini Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Yaban Mersini Özellikleri ve Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? bu meyve hakkında aradığınız bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yaban Mersini Özellikleri ve Diğer İsimleri Nelerdir?

Yaban mersini mavi üzüm, ayı üzümü, çoban üzümü, çay üzümü adlarıyla da bilinen ılıman iklime sahip toprakları daha çok seven bir meyvedir. Fundagiller familyasına aittir. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülke bu meyve üretimi yapmaktadır. Ülkemizde ise daha çok Doğu Karadeniz bölgesinin ikliminde yetişmeye uygun bir meyvedir. Meyve olarak tüketimin yanı sıra bölge halkı daha çok reçel, marmelat gibi tatlı olarak tüketim yapmaktadır. Ticari olarak sıklıkla gıda ve kozmetik alanlarında kullanılmaktadır.

Yaban Mersini Faydaları

Vitamin ve Mineral Deposudur

İçinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bunların başlıcaları şunlardır: Kalsiyum, Demir, Bakır, Çinko, Magnezyum, Fosfor, Manganez, Potasyum, Selenyum, A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve E vitaminidir.

Yaban Mersini Görme Bozukluklarını Önler

İçerdiği birçok vitamin sayesinde görme sinirlerinde hasar oluşmasını önleyici ve katarakt, miyop, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklara karşı koru ve fayda sağlar

Beyin ve Sinir Hastalılarına Karşı Koruyucudur

Bu meyve, sahip olduğu A, B, C vitaminlerinden ötürü beyinde meydana gelen dejeneratif hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Bebeklik ve çocukluk çağındaki çocuklarda beyin gelişimini desteklemede ve kullanım kapasitesini artırmaktadır.

Yaban Mersini İdrar Yolunu Temizler

Doğal bir antibiyotik olan yaban mersini, idrar yollarında bulunan mikroorganizmaları temizler ve idrarla dışarı atılmasını sağlar.

Kolesterolü Düşürür

Doğal bir antioksidan olan yaban mersininin, aynı zamanda yüksek lif oranına sahip bir meyvedir. Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinen LDL ‘nin düşmesine yardımcı olur. Böylece kalp ve damar hastalıklarını önlemiş olur.

Kabızlık Önleyicidir

Yüksek lif içeriği sayesinde, bağırsağı peristaltik hareket yapması konusunda uyarır ve sindirimi hızlandırır.

Kansere Karşı Koruyucudur

İçinde bulunan pterostilben, ellagic asit gibi antioksidan maddeler sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Özellikle karaciğer, rahim ve kolon kanserinde etkilidir.

Sinirleri Gevşetir ve Yatıştırır.

Anti depresan içerik sebebiyle kişide dinginlik hissi yaratır ve ruhsal açıdan daha iyi hissettirir.

Erken Yaşlanmayı Önler

Antioksidanlar sayesinde bozulmaya meyilli olan cilt hücrelerinin onarımını yapar ve böylece, cildin daha diri ve taze görünmesine yardımcı olur. Birçok kozmetik markası ürünlerinde bu meyve özü kullanmaktadır. Doğal bir kırışıklık önleyicidir.

Diş ve Kemik Yapısını Güçlendirir

İçinde bulunan demir, kalsiyum, manganez ve K vitamini ile kemik erimesini önler, dişleri güçlendirir.

l Tip 2 Diyabet Hastalarının Şeker Seviyelerinin Düşmesine Yardımcı Olur.

Diyabet hastalarında düzensiz salgılanan kan şekeri, hastaların kan şekeri seviyelerinin dengesiz olmasına ve daha çok yüksek olmasına sebebiyet vermektedir. Yaban mersininin içeriğindeki antioksidan ve lifli yapısı ile düzenli tüketimde kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlar. Böylece diyabet hastaları için daha rahat bir metabolik çalışma süreci olmaktadır.