Yağlı Cilt Nedir? Nasıl Temizlenir? Cilt Bakımı

Yağlı cilt tipine sahipseniz Yağlı Cilt Tip Nedir? Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir? Yağlı Cilt Bakımı, Yağlı Ciltler İçin Öneriler Neler?  bunları bilmeniz ve cilt tipine göre hareket etmeniz gerekir. Yanlış yapılan cilt temizliği ve bakım daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bunun için cildinizi iyi tanımanız ona göre hareket etmeniz gerekir.

Yağlı Cilt Tipi Nedir?

Sebum salgısını daha fazla olan cilt tipidir. Yağlı ciltli kişilerin ortak özellikleri ise, gözenekleri çok fazla açık, yüz hatlarına bakıldığında alın, burun ve çene kısmı parlak görünüm, sırt ve göğüs bölgelerinde sivilceler ve belirgin siyah noktalar mevcut olmasıdır. Yağlı cilde sahip olan kişilerde makyaj tutmaz bu nedenle uygun fondaten seçimi ile bunu engelleye bilirsiniz.

Sebore adı verilen yağ bezelerinin sebum adı verilen yağ salgısının gereğinden fazla salgılaması sonucunda cilt yağlı bir görüntü alır. Bu durum cildin Ph derecesini bozar ve normal bakteri tabakada ortadan kalkar ve boşalan alana mikroplar yerleşir. Bu gibi nedenlerden cildiniz siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulamıyorsan mutlaka uzman doktordan yardım alın. Yağlı ciltlerde en önemli şey cilt temizliğidir. Tabi ki cilt temizliği için de doğru ürünleri tercih etmelisiniz.

Yağlı Cilt Temizliği Nasıl Temizlenir?

Yağlı bir ciltler sahip kişiler ilk olarak dikkat etmesi gereken şey cilt temizliğidir. Mutlaka günlük sabah akşam su ile temizlemek önerilmekte ama su yağa etki edemediğinde cildinizdeki yağı arındırıcı ürünler kullanılmalıdır. Yağlı ciltlerin gözenekleri açık olduğunda tonikler kullanarak sıkışması sağlanabilir aslında sıkışma olmaz cilt temizlendiği için büzüşmüş buda gözeneklerin küçüldüğü hissedilir. Yağlı ciltler sabunda kullanılabilir ama doğru sabun tercih etmeliyiz. Cilt 5-5.5 pH değeri arasında olmalı bunun dışındaki ürünler kullanılmamalıdır. Yağlı ciltler süt formundan değilde jel formundan ürün kullanılmalı. Birde yağlı cilde sahip olan bayanlar fondatenlerini dikkatli seçmeli. Yağ içeren fondaten değilde pudralı ürünler seçmelidir.

Yağlı Cilt Nedenleri

Temizliğe özen gösterilmemesine

Stres

Hormonal bozukluk

Kozmetik ürünler

Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar

Çevresel etkenler

Metabolizma bozukluğu

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt bakımı için ilk önce temizlikten geçmekte olup, sağlıklı beslenme ye özen göstermeliyiz. Bol su içilmeli, lifli gıdalar, omega-3 yağ asitleri ve greyfurt gibi yağlı cilde iyi gelen besinler tercih edilmelidir. Yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalı. Her konuda sağlığımıza zararlı olan sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları uzak durun.

Yağlı Cilde Bakım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cildinizi temizlerken yumuşak ürünle kullanın.

Kullandığının ürünün akne oluşumuna neden olup, olmadığını kontrol edin.

Yağ emici ürün kullanın.

Cildinizi temizlerken kese ve ovalama yapmayın.

Yağ Ciltler İçin Doğal Maske

Yağlı cilde sahipseniz pahalı ürünlere para harcamanıza gerek yok. Cildiniz için kimyasal ürünler kullanmadan, doğal ürünlerle cilt probleminden kurtulabilirsiniz. 

Ölü Derinin Arındıran Maske 

Gerekli Malzeme Listesi

1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 çay kaşığı bal

Ölü Derinin Arındıran Maskenin Hazırlanışı

1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi karıştırın iyice daha sonra 1 çay kaşığı bal ekleyin ve yüzünüze sürün 15 dakika bekleyin. Bekleme işleminden sonra ılık suyla durulayın.Cildinizdeki ölü hücrelerden arınmanızı sağlayacaktır.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Gerekli Malzemeler

1 adet yumurtanın beyaz akı

Yarım limon suyu 

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Hazırlanışı

Yumurtanın beyaz akını güzelce çırpın ve yarım limonu içine sıkın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledin. Ilık suyla yıkayın. Bu işlem cildinizi sıkılaştıracak ve cildinizdeki yağı alacaktır.

Yağı Emen Maske

Yağı Emen Maske İçin Gerekli Malzemeler

1 çay kaşığı elma rendesi

1 çay kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı limon suyu

Yağı Emen Maskenin Hazırlanışı

1 çay kaşığı elma rendesi, 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı limon suyu güzelce kıvamı oluşana kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Bu maske cildin fazla yağını emecek ve parlamasını engelleyecektir.