Yavuz Sultan Selim kimdir? Selim Han’ın Hayati Donemi

Yavuz Sultan Selim kimdir? Selim Han’ın Hayati Donemi (1512-1520)

Yavuz Sultan Selim

Doğum Tarihi : 10.10.1470
Ölüm Tarihi : 22.09.1520
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Amasya
Ölüm Yeri : Çorum
Babası : II.Bayezid
Annesi : Gülbahar Hatun
Eşi : Ayşe Hatun, Ayşe Hafsa Sultan
Çocukları : Kanuni Sultan Süleyman, Hatice Sultan, Fatma Sultan, Hafsa Sultan, Sah Sultan

Yavuz Sultan Selim Han’ın Kısa Hayatı

Yavuz Sultan Selim 9. Osmanlı Padişahıdır.

1470 yılında Amasya’da II.Bayezid ve Gülbahar Hatun ‘un  çocukları olarak doğan, Yavuz Sultan Selim 1512 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Yavuz Sultan Selim Uzun boylu, geniş omuzlara sahip, Yapılı bir vücuda sahip, yuvarlak ve al yüzlü, Çok cesur babayiğit bir sultandı. Cesaretli ve tabiatı sert ve iyi eğitim görmüştü. Çok iyi at biner ve çok iyi kılıç kullanırdı, güreş, ok, yay çekmede çok maharetliydi. Savaş yapmayı sevmekle beraber çok ince mütevazi bir kişiliğe sahipti.

Sultanlığı döneminde, Çaldıran Savaşı, Mercidabık zaferi, Ridaniye zaferi, İran Seferleri  önemli hadiselerdir. Çok kısa süren döneminde elde ettiği inanılmaz başarılar akılların alabileceğinden çok daha üstün. Geçilemez denilen Sina Çölünü aşan, Devlet topraklarını 2.375.000 km² olarak babasından devralan Sultan 8 yıl gibi çok kısa bir sürede 6.557.000 km² ye ulaştırmayı başarmış, tarihe cengaverliğin sembolü olarak geçmiş bir padişahtır. Dedesi Fatih Sultan Mehmet Han torunundaki bu cengaverliği fark etmiş ve “Yavuz” adını vermiştir. Medreseler, sosyal alanlarda hizmet veren bir çok yapı inşaa ettirmiş bunun yanında Diyarbakır, Elbistan ve Şam’da cami imaret ve türbeler yaptırmıştır.

Yavuz Sultan Selim Han  “Aslan Pençesi” (Şir Pençe) diye bilinen bir çıban yüzünden 1520 yılında vefat etti.  İstanbul Fatih’deki Sultan Selim Cami içindeki Türbesine defnedilmiştir..

yavuz-sultan-selim-turbesi-
yavuz-sultan-selim-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın