Yeşil Çayın Faydaları, Zararları ve Zayıflatır Mı?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Günde Ne Kadar Yeşil Çay Tüketilmelidir? Yeşil Çay Zararları Nelerdir? Yeşil Çay Zayıflatır Mı? yeşil çay ilgili sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay, Camellia Sinensis isimli çay bitkisinin belirli aşamalarda gereken elde edilen çay türüdür. M.Ö bile faydası bilinip tüketilen bu çay, son zamanlarda zayıflatma etkisi nedeniyle en çok popüler olan bitki çaylardan biridir. Sağlık açısında yeşil çayın faydaları saymakla bitmez.

İnsanlar üzerinde en sağlıklı içecekleri arasında yer alan yeşil çay, C ve E vitamini yönünde zengin olup, kuvvetli bir antioksidandır. Ayrıca selenyum, çinko, magnezyum da içerir.

En çok ekvator bölgesinde üretilen yeşil çay, böcek ilaçları kullanılması nedeni ile çayda kalıntı oluşur. ülkemizde ise kimyasal ilaç kullanılmadığında yeşil çay daha sağlıklıdır.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın içeriği özellikler sayesinde dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biridir.  Yeşil çay aslında herkes tarafından yararlı çay olarak bilinse de genelimiz nelere fayda sağladığını bilmiyoruz. Yazımızda faydalarını okuyunca yaşamınızda yeşil çay tüketimine yer vereceksiniz.

Kolesterol ve Kalp Hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre yeşil çay tüketenleri , tüketmeyenlere oranla kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı azalmaktadır.

Yeşil çayın, içerdiği Kateşin ve polifenoller özelliği sayesinde kalbi korur ve kötü kolesterolu düşürür ve iyi kolesterolu arttırır.

Diyabet

Yemeklerden sonra yeşil çay tüketimi kan şekeri düşürür. İnsülin artması ve yağ depolamayı engellemeye yardımcı olur.

Yeşil Çayın Faydaları Arasında  Cilt ve Saç Etkisi de Bulunmaktadır.

Bu çayın antioksidan içermesi nedeniyle hasar görmüş cilt ve saçlara iyi gelir. Bu nedenle yeşil çay yaşlanma etkisini azalmaya çalışır. Saçta oluşan kepeği engeller.

Yeşil çayın bir diğer özelliği ise antiseptik olması nedeni ile ciltte kaşıntı, şişme oluşumuna giderme konusunda olumlu etki sağlar. 

Yeşil çayın antiseptik olma özelliği sayesinde böcek ısırığı, kesik ve yarala sonucunda yeşil çay pamuk  yardımı ile dökülerek o bölgeye süre bilirsiniz.

Kanser

Bu çayın  içeriğinde bulunan Flovonoidler sayesinde kanserli hücrelerin yok olmasını sağlar.

Diş Sağlığı

Bu çayın içerdiği polifenoller dış sağlığımıza önemli kattı sağlar bunlarda bazıları şunlardır. Diş çürümesini engeller, diş eti iltihabına, ağızda kötü bakterilerin oluşumuna ve ağız kokusuna gidermesini sağlanır.

Zayıflama

Yeşil çay hakkında en çok merak edilen sorulardan biriside zayıflamaya etkisi olup olmadığıdır. .Bu çayın, içerdiği Kateşin nedeni ile yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırma zayıflama üzerinde olumlu etki sağladığı tespit edilmiş ama bu zayıflama konusunda ufak bir etki mevcuttur.

Tansiyon 

Vücutta kan basıncı ve sıvı dengesini korumayı sağlar.Bu nedenle tansiyonu düşürür

Bağışıklı Sistemini Kuvvetlendirir

Bu çayın içerdiği özellik sayesinde bedenimizdeki bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler. Özellikle antioksidan özelliğine olması başlı başına bağışıklık sistemin kuvvetlendirmeyi sağlar.

Yeşil Çayın Faydaları Biride Sindirim Sistemini Etkisidir.

İçerdiği Antioksidan özelliği ile sindirim emzimleri metabolizmayı hızlandırır ve kabızlık sorunu oluşmaz.

Alerji

İçerdiği etki sayesinde alerji hafiflettiği tespit edilmiştir.

Yeşil Çayın Faydaları Olduğu Kadar Yeşil Çayın Zararları da Mevcuttur.

Her şeyin fazlasının tüketimi zarar olduğu yeşil çayında fazla tüketiminin  zararları mevcuttur. Zararları bunlardır;

Sinirlilik hali

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Reflü

İshal ve kusma

Kulak çınlaması

Odaklanamama ve zihin bulanıklığı

Yeşil Çayın Faydaları Yararlanmak İstiyorsanız. Yeşil Çay Nasıl Demlenir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir fincan kadar suyu kaynatın. Kaynamış suyu 2-3 dakika soğumaya bırakın. Yeşil çay için demlenmesi gerek su sıcaklığı 70-80 derecedir. 70-80 derecelik suyun içine 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin. 2-3 dakika demlemesini bekledikten sonra hemen süzün. 2-3 dakikadan fazla bekletmeniz çayınızın acı olmasına neden olacaktır