Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Tarihi

Yoğurdun kimin bulduğu, nasıl yapıldığı ve nasıl keşfedilmesiyle ilgi tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla ilgili bazı rivayetler bulunmakta olup göçebe yaşayan atalarımızın karınca yumurtasından, karınca yuvasındaki topraktan veya normal topraktan  yardım alarak ılık süte katarak elde ettiği  rivayet edilmekte, bir diğer rivayet ise Hz. İbrahim peygamberimize melekler aracılığıyla öğretilmiş, bu bilgi babadan oğulla geçmiştir.

Yoğurt kelimesi eski türkçede ilk defa 8. yy’ da yazılarda yer alırken, 10 yy’ da Kaşarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib’ e ait Kutadgu Bilig isimli eserlerde yoğurt kelimesi geçmektedir. Osmanlı döneminde saray sofralarında mutlaka yer almış. Kanuni Sultan Süleyman döneminde hasta olan Fransız kral I.Fransue yakalandığı ateşli ishal hastalığında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından gönderilen yoğurt sayesinde kısa sürede iyileşmiştir. 1900 yılların başında yoğurt ilaç olarak kullanılıyordu.

Ev Yoğurdu

Hazır fabrikasyon yapılan yoğurtla, evde yapılan yoğurt arasında dağlar kadar fark vardır. Hazır yapılan yoğurt bir çok katkı maddesi olunarak farklı evrelerden geçer, vitamin ve minerallerinin bazılarını kaybeder. Evde yapılan yoğurt probiyotik değeri daha yüksektir. Yoğurt Nasıl Mayalanır yazımızı inceleyerek sizde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

Yoğurdun İnsan Sağlığına Faydaları

Yoğurt fosfor, sodyum, çinko, iyot, riboflavin, ve vitamin B5 içeriğiyle insan sağlığına birçok fayda sağlayan muhteşem bir besindir. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını ve kırmızı kan hücrelerini tutmaya etki eden yoğurt B12’de içerir. Bedenimize faydası olan omega-4′ de içeriğinde barındırır.

Bağırsaklara Etkisi

Bağırsaklarda oluşan kötü bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonu engeller ve dışarıya kötü bakterilerin atılmasını ve faydalı bakterileri artmasına sağlar. Sindirime kolay olduğundan diyet listelerinde mutlaka yer alır.

Kilo Vermeye Etkisi

Kalsiyum ve amino asitler içeriğiyle yoğurt, fazla olan yağları yakarlar. Zayıflamak isteyenler mutlaka yoğurda yer vermelidir. Sindirimi kolay olması nedeniyle uzmanlar yoğurdun sofranızdan eksik etmemesi gerektiğini belirtir.

Vücudumuza Güçlendirir

Yoğurt fosfor, sodyum, çinko, iyot, riboflavin, ve vitamin B5 içeriğiyle bedenimiz güçlendirir ve düzenli tüketildiğinde besin eksikliği ortadan kalmasına yardımcı olur.

Hipertansiyona Etkisi

Günlük tuz ihtiyacımızın daha fazlasını tüketmekteyiz, büyük çoğunluğumuz bu nedenle zamanla maalesef tansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yol açmakta olup düzenli yoğurtla bunu dengede tutmayı sağlar.

Soğuk Algınlığına Etkisi 

Düzenli tüketildiğinde yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyi bakterilerin artmasına, kötü bakterilerin atılmasına sağlar. Bu sayede kış aylarında yakalandığımız soğuk algınlıklarına engellemeye yardımcı olur.

Dişe Etkisi

Yoğurdun içerdiği laktik asit sayesinde diş etlerine fayda sağlar.

Cilde Etkisi

Yoğurdun zengin içeri sayesinde cildi korur ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Göze Etkisi

Gözde oluşan şişme ve kararmalar da göz altına sürülen  yoğurtla 15 dk kurtulabilirsiniz.