Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Başvurulur

 Yüksek Lisans hakkında bütün bilgiler Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Başvurulur? yazımızda bulabilirsiniz..

 Yüksek Lisans Nedir?

Bir kişinin lisans (üniversite) eğitiminin ardından çalışmalarını devam ettirmek için yaptığı akademik bir ilerlemedir. Kişi kendi bölümünde devam edebileceği gibi bölümüne yakın olan farklı dallarda da devam edebilir. Örneğin bir makine mühendisi, elektrik mühendisliği alanında yapabilir. Bu eğitimi yapmak isteyenlerin genelde iki amacı vardır: 1) Kariyerlerine akademik alanda devam etmek, 2) İş hayatında avantaj sağlamak.

Yüksek Lisans Tarihleri Ne Zamandır?

Türkiye’de akademik sistemde Güz ve Bahar dönemleri vardır. Güz dönemi Eylül ayında başlayıp Ocak ayında biten, Bahar dönemi ise Şubat ayında başlayıp Haziran ayında biten dönemdir. Dönemlerin başlangıç ve bitiş tarihleri, hatta ayları okuldan okula değişkenlik gösterebilir. Lisans eğitiminden sonra bu eğitimine devam edecek olan öğrenciler, okullarının bitiş tarihine göre güz veya bahar döneminde bu eğitime başlamayı tercih edebilirler. Başvurunun ön şartı lisans mezun olmaktır.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’de bu eğitimi yapmak için girilmesi gereken iki adet sınav vardır. Birincisi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), ikincisi dil sınavıdır. ALES Türkçe, Matematik, Mantık gibi soruların sorulduğu bir akademik yeterlilik sınavıdır. Dil sınavı ise yüksek lisansınızı yapacağınız kuruma yönelik alacağınız dil yeterlilik puanıdır. Dil sınavı için devlet üniversitelerinde girilen TOEFL sınav puanı, YÖKDİL veya YDS puanı kullanılabilir. ALES ve dil sınavından alacağınız taban puanlar, başvuracağınız okula göre değişmektedir. Aynı zamanda başvuracağınız okullar sizden motivasyon mektubu ve referans talep edebilirler.

Yurt Dışında Yüksek Lisans

Yurt dışında bu eğitim, Türkiye’den daha farklı koşullar gerektirir. Türkiye’de geçerli olan ALES, YDS ve YÖKDİL sınavları yurt dışında geçerli değildir. Amerika okullarına başvururken GMAT, GRE, TOEFL ve IELTS gibi sınavlara girmeniz beklenebilir. Avrupa okullarına başvururken ise herhangi bir yüksek lisans yeterlilik sınavı zorunlu olmazken, TOEFL veya IELTS gibi uluslararası geçerli bir dil yeterliliği istenmektedir. Okuyacağınız bölüm farklı bir dilde olduğu takdirde o dilde bir yeterlilik aranır. Türkiye ile benzer şekilde motivasyon mektubu ve referans istenebilir.