Chia Tohumu Faydaları Nelerdir

Chia tohumu sağlıklı bir beslenme için son zamanlarda tavsiye edilen önemli besinlerden biridir. Ayrıca, besleyici omega-3 yağları, antioksidanlar ve lifler içerir. Chia tohumlarının hazırlanması ve sindirilmesi oldukça kolaydır.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, nane ailesinin bir üyesi olan çöl bitkileri grubu Salvia Hispanica’dan gelir. Chia kelimesi, aynı zamanda Eski Maya dilinde “güç” anlamına gelir. Kökeni, eski Azteklere kadar dayanan bu besleyici tohumun ana vatanının Orta Amerika olduğuna inanılıyor. Chia tohumu, Aztekler ve Mayalar tarafından kullanılan önemli bir besin kaynağıydı. Mükemmel bir lif kaynağı olan chia tohumunda omega-3 yağ asidi, kalsiyum, magnezyum ve çinko içeren protein ve mineraller yer alıyor.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumu, doğal ve sağlıklı yiyecekler arasında yer alıyor. Vücudumuz ve beynimiz için önemli faydaları bulunan bu gıda, kilo verme açısından da çok etkilidir. İşte, pek çok mucizevi özelliği bulunan chia tohumunun faydaları:

Kalorisi Az ve Besleyicidir

Genellikle organik olarak yetiştirilen chia tohumunun son zamanların süper gıdası olarak kabul ediliyor. Bu minik chia tohumları güçlü bir besin kaynağıdır. 28 gramlık chia tohumunda ortalama 100 kalori vardır

Chia Tohumu Antioksidan Miktarı Fazladır

Chia tohumları, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidanlar, yaşlanma ve kanser hastalığı oranını artıran serbest radikallerin üretimine karşı savaşır.

Bol Miktarda Lif Bulunur

Chia tohumunun içerisinde vücudumuz tarafından sindirilmeyen faydalı lif oranı çok yüksektir. İçerisinde yüzde 40 oranında lif bulunan chia tohumu, dünyadaki en iyi lif kaynaklarından biridir.

Chia Tohumu Protein Kalitesi Yüksektir

Chia tohumunun, yüzde 14 oranında protein içerir. Aynı zamanda iyi bir esansiyel amino asit dengesine sahiptir. Zayıflamaya yardımcı olan en iyi besin olarak kabul edilir. Çünkü, chia tohumlarında bulunan protein, iştahı ve gıda tüketimini azaltır.

Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengindir

Chia tohumları, omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Düzenli tüketildiğinde başta beyin olmak üzere, birçok organ için oldukça faydalıdır.

Chia Tohumu Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Lif, protein ve omega-3’ler bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında, kalp hastalığı riskini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca kalp hastalığı için güçlü riskleri bulunan hipertansiyonlu kişilerde kan basıncını önemli ölçüde azaltır.

Kemik Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Chia tohumunun içeriğinde kemik sağlığı için faydalı bazı besin maddelerine sahiptir. Süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum içerir.

Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Yüksek açlık kan şekeri seviyeleri, tedavi edilmeyen tip 2 diyabetin tipik bir semptomudur. Bu tohum, yemeklerden sonra bu yüksek kan şekeri seviyelerini dengeleyen insülin duyarlılığını ve kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olur.

Kronik Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, vücudun enfeksiyon veya yaralanmaya karşı verdiği normal bir tepkidir. Ancak, enflasyon bazı durumlarda zararlı olabilir. Hergün 37 gram chia tohumu yemenin diyabetli kişilerde inflamatuar belirteç hs-CRP’yi yüzde 40 oranında azalttığı görülmüştür.

Tüketilmesi Oldukça Kolaydır

Hemen hemen tüm yiyeceklere dahil etmek mümkündür. Öğütülmesi çok kolaydır. Çiğ olarak yenebilir, meyve suyuna karıştırılabilir veya fırınlanmış ürünlere eklenebilir. Bu tohumları, ayrıca mısır gevreği, yoğurt, sebze veya pirinç yemekleri üzerine serpebilirsiniz. Aynı zamanda su ile karıştırılabilir ve jel haline getirilebilirler. Yemek tariflerine chia tohumları eklemek, besin değerlerini önemli ölçüde artırır.