Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır? Gebelik (Hamile) Nedir? Gebelik Haftası Nedir? Kaç Haftalık Hamileyim?  Gebelik Kaç Haftadır? Kaç Aylık Hamileyim? Hangi Haftalar Hangi Aylara Denk Geliyor? bu gibi ne daha fazlası sorunuz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Excel Dosyası
Gün Gün Notlar Alabililirsiniz

Gebelik Hafta Hesaplama

Bir kadının hayatı boyunca yaşantısını etkileyecek en önemli etkenlerden biride çocuğudur. Kadın yaradılışı itibariyle fiziksel ve duygusal olarak anne olma özelliğine sahiptir. Ama maalesef  hamile kalamamak çağımızın sorunları haline gelmiştir.  Yapılan araştırmalara göre yaşam şartları, ortam, alışkanlıklarımız ve beslenme bunları etkiliyor. Bir taraftan da hamile kalan anne adaylarımız var. Acaba hamilemiyim?  adet dönemin geçti. Hamileysem kaç haftalık olmuştur. Yada yeni gebe olduğunu öğrenenler kaç haftalık olmuşum diye Gebelik Haftası Hesaplama  işlemlerine yönelirler. Çıkan sonuca yani haftaya göre araştırma yaparlar.

Her şeyin  en iyisini isteyen anne adayları gebeliği boyunca içinde büyüyen mucizenin hafta hafta bebeğinin gelişimini, Hafta hafta neler dikkat etmesi gerektiğini, nasıl beslenmesi gerektiğini, hafta hafta kendinde nasıl değişlik olacağını, haftaya göre bebeğinin kilosunu, haftaya göre yapılaması gereken testleri takip eder. Bu nedenle anne adayları için Gebelik Haftası Hesaplaması önemlidir.

Gebelik Haftası Hesaplama için ilk bilinmesi gereken hamile kişinin son adet tarihinin ilk günüdür. Gebelik süresinin başlangıcı son adetin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Döllenecek yumurtanın oluşumu bugün başlar bu nedenle yumurtanın ilk oluşmaya başladığı zaman baz alınır. Yumurtanın oluşumu, büyümesi ve gerekli olgunlaşmaya geldiğinde çatlak ve spermle birleşmesi  sonucunda da yumurta döllenerek mucize ortaya çıkar. Döllenen yumurta rahime giderek uzun bir serüveni başlatır.  Gebelik Haftası Hesaplama son adet tarihinden 40 hafta sayılır. Her gün içinizde büyüyen bu mucizeye şükretmeyi unutmayın.

Gebelik Haftası Hesaplama Merak Edilen Bilgiler

Gebelik (Hamile) Nedir?

Yumurtanın oluşumu, büyümesi ve gerekli olgunlaşmaya geldiğinde çatlar ve spermle birleşmesi sonucunda da yumurta döllenir ve mucize  ortaya çıkar. Döllenen yumurta rahime giderek uzun bir serüven başlar. Yani kısaca döllenen yumurta ile doğum arasında geçen zamana gebelik (Hamile) denir.

Gebelik Haftası Nedir?

Gebe kişiler hafta hafta bebeğin gelişimi ve kendisi ile ilgili değişiklikleri ve yapılaması gereken testleri takip eder bu neden gebeler için önem taşır.

Gebelik Hafta Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebe olan kişi son adetinin ilk günü baz alınarak gebelik haftası hesaplama yapılır. 

Gebelik Kaç Haftadır? Hamile Hesaplama

Hamilelik ortalama 9 ay 10 gün sürer. Bu da 40 haftaya tekabül eder.

Kaç Aylık Hamileyim?

4-5 haftayı doldurmuş hamileler 1 aylık

8-9 haftayı doldurmuş hamileler 2 aylık

12-13 haftayı doldurmuş hamileler 3 aylık

17-18 haftayı doldurmuş hamileler 4 aylık

21-22 haftayı doldurmuş hamileler 5 aylık

25-26 haftayı doldurmuş hamileler 6 aylık

30 haftayı doldurmuş hamileler 7 aylık

34-35 haftayı doldurmuş hamileler 8 aylık

38-40 haftayı doldurmuş hamileler 9 aylık

40 hafta hamileler 9 ay 10 günlük süreyi  doldururlar.

Hamile bayan son adetinin ilk günü bilmiyorsa eğer, gebelik haftası Hesaplama en iyi uzman doktor tarafından yapılan ultrason ölçümleridir. Yedi gün bir haftaya tekabül eder.