Isırgan Otu Çayı ve Isırgan Otu Faydaları

Dokunulması durumunda can yakan bir bitki olmasından dolayı birçok insan uzak durmaktadır. Fakat bu can yakıcı bitki ısırgan otu faydaları saymakla bitmiyor. Doğada herhangi bir etken maddeye bağlı olmadan yetişen ısırgan otu sağlık açısından çok yönlü faydaları bulunmaktadır. Vücut ile temasından kaçınılarak toplanması çok daha iyi olacaktır. Temas anında yakması ve kaşındırmasından dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir. Tedavi amaçlı tüketimi yapılan bitkinin farklı metotlarla tüketimi bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayının Yapılışı

Kullanım miktarına göre belirlenen oranda yapılışı oldukça kısadır. Isırgan otu kurutulduktan sonra kaynayan suda 10 dakika kadar bekletilir. Sonrasında ise süzülerek tüketilebilir. Kaynatılması durumunda herhangi bir mineral ya da vitamin kaybı söz konusu olmamaktadır. Bekleme süresi değişse de isteğe bağlı sürelerde kolayca tüketim yapılabilir. Etkinliğini net bir şekilde görebilmek için düzenli tüketime özen göstermek gerekmektedir. Günlük olarak bir bardak tüketim sayesinde faydaları ortaya çıkmaktadır.

Isırgan Otu Faydaları

Böbrek Taşı Oluşumu Önler

Mesanede ve böbrekte oluşabilecek taş ya da kum gibi etkenlere karşı son derece etkilidir. Taş oluşumunu önlemesinin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu oluşmasını da engellemektedir.

Toksinleri Atar; Isırgan Otu Faydaları

Vücutta bulunan zararlı toksinlerin çok kısa süre içerisinde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Sindirim Kolaylığı Sağlar

Bağırsak florasını dengede tutarak sindirim kolaylığı sunmaktadır.

Kemin Erimesine Karşı İyidir

Yüksek oranda kalsiyum ve mineral içermesinden dolayı kemik dokularını onarmaktadır. Kemik dokularını onarmasından dolayı da kemik rahatsızlığı ve kemik erimesi gibi hastalıkların oluşma ihtimalini düşük seviyelere çeker.

Kireçlenme Ve Romatizmaya İyi Gelir

Kireçlenme ve romatizma rahatsızlığı olan kişilerin ısırgan otu kullanmaları tavsiye edilir.

Sivilce ve Akneleri Önler

Sivilce ve akne oluşmasını önlemektedir. Cildin deforme olmasını önlemektedir. Isırganın suyu tonik olarak kullanılmaktadır.

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesini önlemede oldukça etkilidir. Kafa derisinde oluşan hasarlı hücrelere karşı iyileştirici yönü bulunurken kepek oluşmasını da önlemektedir.

Anne Sütünün Arttırır; Isırgan Otu Faydaları

Anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırdığı söylenmektedir. Bu noktada doktora danışılması çok daha doğru olacaktır.

Gut Hastalığı; Isırgan Otu Faydaları

Gut hastalığına karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kas Ağrılarına İyi Gelir

Kronik kas ağrılarını ciddi oranda azaltmaktadır. Kas ağrılarının şiddetlendiği dönemlerde tüketilmesi ile sonucu kısa sürede görmekte mümkündür.

Alerjik hastalıklara

Bilimsel araştırmalar neticesinde ısırgan otu alerjik hastalıklar karşısında olumlu sonuçlar tespit edilmiştir. Alerjik hücreleri azaltması sayesinde rahatlama sağlamaktadır.

Kan Hücrelerini Dengeler; Isırgan Otu Faydaları

C vitamini ve demiri bünyesinde bulundurmasından dolayı kan hücrelerini dengeleme özelliğine sahiptir. Dolaşımı kolaylaştırmasının yanı sıra yaralanma durumunda etkili sonuçlar görülmüştür.

Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltır.

Kalp hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Bunun sebebi ise kan dolaşımında düzenleme sağlamasından dolayı damar tıkanıklığı oluşumunu engellemektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı birçok hastalığa karşı vücudun direncini ciddi anlamda artırmaktadır.