Kolay Hamile Kalma Yolları

Çağımızın sorunlarından biri haline gelen hamile kalamamaktır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan çiftlerin %15 hamile kalabiliyor. Aslında hamile kalabilmek için yaşadığımız yaşam şartları, ortam, alışkanlıklarımız ve beslenme bunları etkiliyor. Bazı ufak detaylarla kolay bir şekilde gebe kalabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gerek çiftlerin karşılıklı çocuk sahibi olmak için hem fikir olmaları gerek. Kolay hamile kalma yolları şunlardır.

Düzenli Cinsel İlişkide Bulunun

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biride cinsel ilişkinin yeterli kadar olup olmadığıdır. Beş günden fazla cinsel birliktelik olmadığı zaman erkek sperm sayısı olumsuz etkileniyor. Spermin yaşa ömrü 3-4 gündür. Bu nedenle haftada 3 kez birlikte olmak uygundur. En kaliteli ve sağlıklı sperm üretimi için gün aşırı birlikte olmak tavsiye edilir. Bu şekilde daha kolay hamile kalabilirsiniz.

Sigara, Alkol ve Benzeri Bağımlılık

Sigaranın sayısız zarar bilinmekte ama hala çok fazla tüketilmektedir. Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış erkeklerde sperm sayısını %17 düşürmekte ve sperm hareketini olumsuz etkilemektedir. Kadınlarda hamile kalmayı engelliyor, hamile kalsanız da bu seferde düşüğe neden oluyor.  Gebe kalmak için tedaviye başlasanız, diğer içmeyenlere göre daha fazla dozda ilaç kullanmanız gerekebilir. Bunun dışında alkolde sperm yapısını olumsuz etkilemektedir.

Beslenme

Geniş bir konu olan beslenme yaşantımızın her döneminde önemlidir. E ve C vitamini tüketmek hamile kalması kolaylaştırıyor. Kolaylaştırma sebeplerini inceleyelim;

E Vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlıyor bu sayede sperm üzerinde olumlu etki sağlıyor ve yumurtanın döllenmesini şansı daha fazla oluyor.

C Vitamini sperm kalitesini artırmakta ve gebe kalma olasılığını arttırmaktadır.

Selenyum sperm ve testosteron  sayısınında artış sağlamaktadır.

A ve D vitamini cinsel isteği artırdığından, iktidarsızlık sorunlarına iyi geliyor.

Kilo Kontrolü

Diyet yapmayın,  diyetle birlikte hormon seviyesine düşmekte gebelik planınızı da olumsuz etkilemektedir. Tabi ki de bu söylediğimiz hamilelik için aşırı kilosu olmayanlar için geçerlidir. Aşırı kilo gebe kalmayı iki kat uzatmakta, çok zayıflık ise dört kat uzatmaktadır. Tüp bebek tedavisinde aşırı kilo gebe kalmayı azaltmakta ve düşük riski içermektedir.  Aşırı kilo ve aşırı zayıflık hormonlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Ağrı Kesicilere Dikkat

Bazı ağrı kesiciler kadınların hormonları üzerinde olumsuz etkisi mevcuttur. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alın.

Doğru Zamanda Birlikte Olun

Yumurtalık takibi ve sonrasında doğru zamanda birliktelik gebe kalmayı çok önemli oranda arttırıyor. Bu nedenle yumurtalık takip edin veya uzman doktordan yardım alın.