Kivinin Faydaları ve Zararları

Kivinin İçeriği

Tropikal bir meyve olan kivi, A, E, C ve K vitaminlerini, magnezyum, potasyum, kalsiyum, çok fazla mineraller ve element içeren muhteşem bir meyvedir. Kivinin faydaları saymakla bitmez. Eski zamandan beri dünyada yetişen kivi 10-15 sendir ülkemizde yetişmektedir..

Araştırmalara göre kivinin Faydaları 6-7 yaşlar arasında çocuklarda solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir. %27 gece öksürüğünde, %41 hapşırık, %32 nefes darlığına, %25 kronik öksürüğe, %28 burun akıntısına azaltmaktadır.

  1. Kivinin Faydaları
  2. Kivinin Zararları

Sağlığımızda Kivinin Faydaları

Kivinin, sağlığımıza birçok faydası vardır. Bağışlık sistemimizi güçlendirir, kansere yakalanma riskini azalmaktadır.

Kivinin faydaları Antioksidan özelliğiyle kalp damar hastalığına olumlu etkisi vardır.

Kivinin içerdiği vitaminler, doğal antibiyotik ve antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemimizi korur.

Kan pıhtılaşmasını engelleyerek kalp sağlığımıza fayda sağlar. Kan pıhtılaşmasına engel olan ilaçların yan etkileri olabilir. Kivi doğal yollarla kan pıhtılaşmasını engeller.

Yaş ilerlemesi nedeniyle oluşan görme kaybının kivi tüketenlerde %36 daha az görüldü tespit edilmiştir.

Kivinin faydaları Sindirim sistemine çok iyi gelen kivi sorunlu bağırsakları hareketleri çalıştırır. Bu nedenle zayıflamaya olumlu etkisi oluşur.

Kivi üst solunum yollarına çok büyük olumlu etkisi vardır. Kronik astım hastalarının astım ataklarını azaltır. Sigara ve diğer kötü alışkanlıkların akciğer verdiği zararları azaltmaya yardımcı olur.

Besin değeri yüksek olan kivi hamilelik döneminde önerilmektedir. Hamilelerde ve doğum sonrası kabızlıklarda iyi gelir.

Kivinin faydaları Kivi cilt sağlığımız için içerdiği vitaminler ve antioksidan özelliğiyle cilt problemlerine iyi gelmektedir. Mantar ve enfeksiyon problemlerine olumlu etki sağlamaktadır.

Kivi DNA mutasyonlarını engeller.

Kolan kanserini yüksek lif içeriğiyle engeller.

Kivi mükemmel bir cilt dostudur. İçerdiği zengin C vitamini sayesinde vücuttaki kolajen üretimini artırır. Kolajen üretimi cildin elastik yapısının bozulmamasını yardımcı olur. Bu sayede cildeki yaşlılık belirtilerini aza indirgemeye çalışır.

Kivinin içerdiği zengin amino asiti sayesinde güneşin verdiği zararlı ışınlardan korur.

Anti-inflamatuar etkisi olan kivi, iltihap önleyicidir. Bu nedenle kivi maskesi cildinizdeki aknelere çok iyi gelecektir.

Kivinin yeterli ve düzenli tüketildiği takdirde vücuttaki toksinleri temizler bu sayede cildinize parlaklık ve canlılık verir.

Kivi saç bakımına mükemmel etki sağlamaktadır. Kivinin içerdiği A ve E vitaminleri saç dökülmesini engellemektedir.

Kivinin içerdiği fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller kan dolaşımını sağlayarak, saçların uzamasına neden olur.

Kivinin içerdiği bakır sayesinde saçların beyazlamasını engeller.

Gerektiği ve düzenli kullanıldığından dolayı kan damarları kuvvetlenir. Bu nedenle saçlı deride oluşan hastalıkları engeller.

Kivinin Zararları

Her şeyin fazla tüketilmesi zararlı olduğu gibi kivinin zararları da; salerjik reaksiyonlara, şişkinliğe, kabızlık veya ishale, ciltte kaşıntı ve döküntüye neden olmaktadır.