3. Mustafa kimdir? Sultan III. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 3. Mustafa kimdir? III. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi (1757-1774)

Üçüncü Mustafa Biyografi

Doğum Tarihi : 28.01.1717
Ölüm Tarihi : 21.01.1774
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 3.Ahmet
Annesi : Mihrişah Sultan
Eşi : Avn’ül-Hayat Baş Kadın, Mihrişah Valide Sultan, Rifat Kadın, Ayşe Adilşah Kadın, Fehmi Kadın, Binnaz Kadın,
Çocukları : 3.Selim , Mehmed, Şah Sultan, Fatma Sultan, Berkhan Sultan, Hibetullah

III. Mustafa Han’ın Kısa Hayatı

Sultan üçüncü Mustafa han 26. Osmanlı Padişahıdır.

1717 yılında İstanbul’da 3.Ahmet ve Mihrişah Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 3.Mustafa Han 1757 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Babayiğit duruşu yapılı bir fiziğe sahipti, iyi eğitim görmüş, Osmanlı tarihini ve İslam tarihini araştırmıştır. Sultan çok dindar, idareli, elibol bir kişiliğe sahipti. O dönem İstanbul’u vuran depremde sıkıntı içine giren halka kendi hazinesinden yardım etmiştir. Karalarını çok adil bir şekilde verir, büyüklenme, kibir asla yapmazdı. Sultan 3. Mustafa devlet içinde reform yapmak yenilenmek istiyordu. Askeri eğitim sistemi oluşturdu, silahlara süngü eklendi, yeni daha büyük daha güçlü toplar döktürdü ve daha bir çok yeni düzeltme ile ordunun işleyişini yeniledi.

3. Mustafa 17 yıllık sultanlığı süresince bir çok yenilik getirmek istemişse de her işe imkanlar yetişmemiş, hatta süveyş kanalını açtırmak istiyor ama başına atayacağı uygun devlet adamları bulamıyordu..

Sultan 3.Mustafa Han, Rus savaşı zamanında kederinden hastalandı ve  1774 yılında vefat etti. İstanbul Laleli Camisi Türbesine defnedildi..

laleli-cami-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın