Fatih Sultan Mehmet Kimdir? 2. Mehmed Donemi

Fatih Sultan Mehmet Kimdir? 2. Mehmed Donemi (1451-1481)

Fatih Sultan Mehmet Han 

Doğum Tarihi : 30.03.1432
Ölüm Tarihi : 03.05.1481
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Edirne
Ölüm Yeri : Gebze
Babası : II. Murat Han
Annesi : Hüma Hatun
Eşi : Gülbahar Hatun, Mükrime Hatun, Çiçek Hatun,
Çocukları : II. Bayezid, Cem Sultan, Şehzade Mustafa,  Korkut, Gevharhan Sultan,

II. Mehmed’in Kısa Hayatı

ıı. Mehmet 7. Osmanlı Padişahıdır.

1432 yılında Edirne’de 2.Murat ve Hüma Hatun ‘un  çocukları olarak doğan, 2. Mehmed ilk önce 12 yaşında tahta çıkmış ve haçlı ordularının toparlanması üzerine babasına tahtı geri vermiştir. 1451 yılında babasının vefatından sonra tekrar  Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Fatih Sultan Mehmet Uzun boylu güçlü fizikli bir bedene sahipti, itidal sahibi, çok cesaretli mükemmel bir komutan ve liderdi. Çok iyi eğitim almış, 7 yabancı dil öğrenmiş, Türkçe’nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça, İbraniceyi ana dili gibi konuşurdu. Rumca ve Sırpçayı da bildiği rivayet ediliyor. Devrin en iyi alimleri hocaları tarafından eğitilmiştir.Akşemseddin en çok sevip saydığı değer verdiği  alimlerdendir.

Okumayı çok seven, bilime değer veren, din ırk ayırmadan bütün bilim adamlarını korur onlara destek olurdu. Yabancı ülkelerden bilim adamları ressamlar fatih döneminde istanbul’a geldiler. Aldığı karardan kesinlikle geri dönmeyen bir yapısı vardı, devlet idaresinde çok keskin bir yönetimi vardı, Katıldığı savaşlarda askerlerini cesaretlendirmek için en başta yer alırdı.

En büyük hayali İstanbul feth etmek ve Resullah (S.A.V.) hadisine mazhar olmaktı. 30 yıllık hükümdarlığı  süresince olağanüstü çabasıyla iki imparatorluk, dört krallık dönemine son vermiş Çağ açıp Çağ kapatmış (Orta Çağ kapanmış Yeni Çağ başlamıştır) bir cihan padişahıdır. Yine onun döneminde Osmanlı da ilk altın madeni parası basılmıştır. İstanbul’ un Fethi, Mora’nın fethi, Otluk beli savaşı, Kırımın fethi Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşen önemli hadiselerdir.

Babası 2.Murat ‘dan 880bin km² olarak aldığı toprakları 2.214 bin km² ‘ye çıkarttan Sultan 2. Mehmet Han Nikris (Gut) Hastalığına yakalandığından dolayı 51 yaşında 03.05.1481 yılında vefat etmiştir. Bazı rivayetlerde Roma’yı da feth edeceği korkusuyla zehirlendiği de yazmakta. Türbesi İstanbul Fatih Caminin yanındadır.

fatih-sultan-mehmet-turbesi
2-II-mehmet-turbesi

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın