Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

Üzerlik Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? bu tohum hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Üzerlik Tohumu Nedir?

Asya, Afrika ve Amerika gibi bölgelerde yetişen ve nazar otu olarak bilinen üzerlik bitkisinin tohumu aynı zamanda çay olarak da tüketilir.

Çiçekleri beyaz olan üzerlik tohumu içerisinde çeşitli kırmızı boya maddeleri ve glikozitler bulunur. Üzerlik bitkisinin tohumundan üretilen yağlar çeşitli tıbbı tedaviler için de ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca, üzerlik tohumunun birçok önemli faydası vardır.

Üzerlik Tohumunun Faydaları Nelerdir?

üzerlik tohumu

Stres ve Depresyona Karşı Etkilidir

Bu tohum afrodizyak etkiye sahiptir. Ayrıca, stres ve depresyona karşı oldukça etkilidir.

Üzerlik Tohumu Faydaları Biride Üst Solunum Yollarını Açar

Üzerlik tohumunun ateşte yakılarak dumanının koklanması, tıkalı sinüs ve üst solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Üzerlik Tohumu; Boğaz Ağrısı ve İltihaplanmaya İyi Gelir

Üzerlik tohumunun çayı, mevsim geçişlerine bağlı görülen grip ve soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkan boğaz ağrısı ile iltihaplanmaya karşı çok etkilidir.

Vücuttaki İltihabın Atılmasını Sağlar

Soğuk algınlığı veya benzer hastalıklar nedeniyle boğazda oluşan iltihabın atılmasına yardımcı olur. Diğer yandan, akciğer ve göğüste öksürüğe nedeniyle meydana gelen hasarın derecesini azaltır.

Bağırsak Rahatsızlıklarına Karşı Etkilidir

Yanlış besin tüketimine bağlı olarak oluşan bağırsak kurtlarının dökülmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca, üzerlik tohumunun sindirim yollarının temizlenmesini sağladığı için olası bağırsak hastalıklarını da engeller.

Üzerlik Tohumu Faydaları Biride Beyin ve Hafıza İçin Çok Yararlıdır

Bu tohum beyin dostu bir bitkidir. İçeriğinde özel maddeler sayesinde beynin rahat ve sağlıklı çalışmasını ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Bu bitki, aynı zamanda Alzheimer gibi çok önemli unutkanlık problemlerinin tedavisi için de çok etkilidir.

Uyku Problemlerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Bu tohum uyku problemlerine karşı çok yararlı bir bitkidir. Gece uykusundan 1 saat kadar önce çayı yapılarak içildiği takdirde rahat uyumayı sağlar.

Hormonların Düzenli Çalışmasını Sağlar

Bu mucizevi bitki, hormonların dengeli çalışmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirici etki yapar. Buna ilaveten, vücut için çok faydalı olan serotonin hormonu miktarını artırarak, kişilerin daha sakin ve huzurlu kalmasını sağlar. Kadınlarda adet öncesinde kullanılması çok faydalıdır.

Göz İltihaplanmalarını Tedavi Edicidir

Vücut iltihaplarına karşı oldukça etkili olan üzerlik tohumu, göz iltihaplanmalarına karşı da rezene tohumuyla beraber kaynatılarak kullanılabilir. Kaynatıldıktan sonra, pamukla göz üzerine pansuman yapılarak iltihabın atılması sağlanır.

Ağız Kokusunu Engeller

Ağız kokusunu önlemek için, bu tohumu ağızda tutulup yumuşadıktan sonra çıkartılır. Bu bitkinin içerisindeki çözücü maddeler tükürük içerisine karışır. Böylece rahatsız edici ağız kokusu önlenmiş olur.