II. Bayezid Kimdir? Sultan 2. Bayezid’in Hayati Donemi

II. Bayezid Kimdir? Sultan 2. Bayezid’in Hayati Donemi (1481-1512)

Sultan İkinci Bayezid

Doğum Tarihi : 03.12.1447
Ölüm Tarihi : 26.05.1512
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Dimetoka/Yunanistan
Ölüm Yeri : Edirne
Babası : Fatih Sultan Mehmet
Annesi : Gülbahar Hatun
Eşi : Nigar Hatun, Şirin Hatun, Gülruh Hatun, Bülbül Hatun, Hüsnüşah Hatun, Ferahşad Hatun, Gülbahar Hatun
Çocukları : Mahmut, Ahmed, Sahinsah, Yavuz Sultan Selim, Mehmed, Korkud, Abdullah, Alimsah, Aynisah, Gevher, Mülük Sultan, Hatice Sultan, Selçuk Hatun, Hüma Hatun

II. Bayezid ‘in Kısa Hayatı

II. Bayezid 8. Osmanlı Padişahıdır.

1447 yılında Dimetoka’da Fatih Sultan Mehmed ve Gülbahar Hatun ‘un  çocukları olarak doğan, 2. Bayezid 1481 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. II. Bayezid Uzun boylu Yapılı bir vücuda sahip, yuvarlak yüzlü, cesaretli ve gözü pekti, yumuşak huylu, hoşgörülü, iyi bir ilim eğitimi almış veli bir sultandı, Arapça ve Farsça biliyor, Matematik ve Felsefe eğitimi almıştı..

Sultanlığı döneminde, Abdina (Kırbova) zaferi ve  Endülüs müslümanlarına yaptığı yardımlar önemli hadiselerdir. Sultan II. Bayzezid İstanbulda bir çok yapıt ve kütüphaneler yaptırmıştır. Bunun yanında Bayezid Cami onun döneminde ibadete açılmış ve 1509 yılında İstanbulda meydana gelen büyük depremden sonra İstanbul’un tekrar inşaası yapılmaya başlandı..

Sultan II. Bayezid  1512 yılında padişahlıktan zorunlu olarak ayrıldı. 26 Mayıs 1512 de  vefat etmiştir. İstanbul’da Bayezid Cami önündeki Türbesine defnedilmiştir..

sultan-2-bayezid-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın