3. Osman kimdir? Sultan III. Osman Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 3. Osman kimdir? III. Osman Han’ın Hayati Dönemi (1754-1757)

Üçüncü Osman Biyografi

Doğum Tarihi : 02.01.1699
Ölüm Tarihi : 30.10.1757
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 2.Mustafa
Annesi : Şehsuvar Valide Sultan
Eşi : Leyla Kadın, Zevki Kadın, Ferhunde Emine
Çocukları : yok

III. Osman Han’ın Kısa Hayatı

Sultan üçüncü Osman han 25. Osmanlı Padişahıdır.

1673 yılında İstanbul’da 2. Mustafa ve Şehsuvar Valide Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 3.Osman Han 1754 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Kendinden önceki sultanlar gibi tahta çıkana kadar sarayda 56 yaşına kadar esir hayatı yaşadığından dolayı genel olarak asabi kişiliğe sahip olsa da sevecen ve acıma duygusu yüksek ve riya, yalan, rüşvet, adam kayırma işlerinden hiç hoşlanmazdı, Sultan sarayda gezerken kadınlarla karşılaşmak istemezdi, ayakkabı topuklarını demir ökçeden yaptırmış ve çıkan sesten padişahın geldiğini anlayan kadınlarla karşılaşmıyordu.

Sultanlığı 3 yıldan az sürse de bu zaman diliminde 7 kez vezir değiştirmiş, onun dönemi süresince devlet içi ve dışı huzurlu ve sulh içinde geçmiştir. Sultan ara sıra tebdili kıyafet giyerek halkın arasına girerdi. inşaasına kendi döneminden önce başlanan ve onun zamanında tamamlanan Nuruosmaniye Cami dönemin meşhur eserlerindendir..

Sultan 3.Osman Han, vücudunda bir çıban çıkması sonucu  1757 yılında vefat etmiştir. İstanbul Yeni Cami Sultan Mahmud’un yanına defnedilmiştir..

yeni-cami-turbe-turhan-sultan

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın