5. Murat Kimdir? Sultan V. Murad Han’ın Hayatı Donemi

Sultan 5. Murad Kimdi? V. Murat Han’ın Hayatı Donemi (30.05.1876 – 31.08.1876)

Beşinci Murat Biyografi

Doğum Tarihi : 21.09.1840
Ölüm Tarihi : 29.08.1904
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : Abdülmecit
Annesi : Şevk-Efza Kadın Efendi
Eşi : Elru mehibe, Retar-ı Dil, Şayan,Meyl-i Servet, Resan, Cevher-riz, Nev-Dürr, Remiş-Naz, Filiz-ten
Çocukları : Mehmet Selahaddin, Fehime, Fatma, Hatice Sultan

V. Murat Han’ın Kısa Hayatı

Sultan beşinci Murat han 33. Osmanlı Padişahıdır.

1604 yılında İstanbul ‘da Abdülmecit ve Şevk-Efza Kadın Efendi’nin  çocukları olarak doğan, 5. Murat Han 30.05.1876  ‘da Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Çok özenle dönemin en iyilerinden  eğitim alarak yetiştirilmiş. Kendisini batılılardan aşağı görmez avrupayi bir yaşam tarzını severdi. Galler prensi ile iyi bir dostluk içine girmiş ve onun etkisinde kalarak mason olmuştur.

Amcasının katlinden sora saltanata çıkan 5. Murat, Sultan Abdülaziz ‘in indirildiği tarihi önceden biliyordu ve bildiği tarihten bir gün önce bu durumun gerçekleşmesi sonucu askerlerin konuyu bildirmek için geldiklerini anlayamadı ve askerlerin kendisini öldürmek için geldiğini düşündü ve inanılmaz bir korku yaşayarak toparlanamadı 3 aylık hükümdarlığı süresince her yerde bu korkusu devam etti, durum daha da kötüye gidince yönetim kararı ile 3 ay kaldığı sultanlıktan 31.08.1876 tarihinde alınmıştır.

1904 yılına kadar yaşan 5.Murat şeker hastalığından vefat etmiştir. İstanbul Yeni Cami Turhan Sultan türbesi yanındaki Cedid Havatin Türbesine defnedilmiştir..

yeni-cami-turbe-turhan-sultan

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın