Anne Sütünü Arttıran Besinler

Yeni doğum yapmışsanız helede bu ilk doğumunuz ise endişe ve tedirginlik içindesinizdir. Bebeğime sütün yetecek mi? Bu bebek neden ağlıyor? Karnımı doymuyor gibi düşüncelere kapılırsınız. Anne sütü yeter mi? Anne sütünü arttıran besinler nelerdir? diye düşünürsünüz.

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalı

Tabi ki bir anne olarak bebeğinize her şeyin en iyisini yapmak istemeniz normal bir davranış, bebeğiniz için en değerli en önemli besin anne sütüdür. Anneden gelen ilk sarı süt bebeğinizin ilk aşısıdır. Saymakla bitmeyecek faydası olan anne sütünden herhangi bir sağlık probleminiz yoksa kesinlikle vazgeçmeyin.

Anne Sütünün Faydaları Emzirmenin Önemi yazımızıda okumanımızı tavsiye ederiz.

Her daim temiz, mikropsuz, katkısız ve her zaman hazır zahmetsiz, herhangi bir harcama yapmadan bu mucizevi nimeti kullanmamak hiç akıl karı değil. Anne sütünün hazmı kolaydır. Anne sütünün 1 damlasında 1 milyon beyaz küre mevcut olup bebeğinizi enfeksiyonlardan korur.

Sarılık, obezite, böbrek ve alerjik hastalıkları önler, bebeğiniz en iyi iletişim aracıdır. Bebeğinizin zeka gelişimine fayda sağlar. Anne sütünüzü her geçen gün arttırmak için elinden gelini yapın. Bunun için aşağıda belirteceğimiz Anne Sütünü Arttıran Besinler mutlaka göz atın.

Anne Sütü Arttıran Yiyecek ve İçecekler

Su

Anne sütü arttırmak için en önemli ve aynı zamanda en kolay olan su tüketmektir. Ortalama günde 2-3 litre su tüketilmelidir. Su tüketimi anne sütünün kalitesini arttır. Anne sütünün %87 su içermektedir.

Hurma, Kayısı ve İncir

Hurma, kayısı ve incir gibi meyveler kalsiyum, potasyum, lif yönünde ve A, C vitamin yönünden zengindirler. Bu meyvelerin kurusunu veya tazesini her iki şekilde tüketmek anne sütünü arttırmaktadır. Özellikle kayısıyı mutlaka tüketin.

Yulaf

Kan basıncını düzenleyen, enerjinizi yükselten, kolesterol düşüren yulaf anne sütü arttırır.

Yeşillikler

Anne sütü üzerinde olumlu etkisi olan ısırgan, ıspanak, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu sebzeler içeriğinde fitoöstrojenler sayesinde süt algılamak için ihtiyaç duyduğu hormonları üretmeye yardımcı olur. Bu nedenle anne sütü arttırmak istiyorsanız, yeşilliklere önem verin.

Havuç

Anne sütüne yeşillikler gibi fitoöstrojen içerikliği sayesinde anne sütü üreten hormonlara olumlu etki sağlar. İster elinizde atıştırmalık olarak tüketin, ister suyunu sıkın, ister çiğ salatasını yapın tercih sizin.

Humus

Anne sütünün ihtiyaç duyduğu genelde birçok besin değerini barındıran humus anne sütüne arttırmada önemli katkı sağlar.

Rezene

Anne sütünü artıran bitkiler arasında en iyisi ve en önemlisi rezenedir. Rezene içeriğinde fitoöstrojen etkisiyle anne sütünü arttırmaktadır. Taze rezene yapraklarını yemeklerde, salatalarda çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Rezene kurutulmuş tohumlarını, kaynamış olduğunuz suda bekleterek, dem almasını sağlayın. Bu şekilde çay olarak içebilirsiniz. Anne sütü arttırmada mutlaka deneyin.

Dereotu ve Susam 

Dereotu rezene gibi anne sütüne olumlu etki sağlar. Anne sütü az olan anneler mutlaka dereotu tüketsin.