Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Belirtisi Hastalığın Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar ne demek Belirtisi Hastalığın Tedavisi, Nedenleri, testi, depresyon, iki uçlu duygu durum.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk ya da diğer adı ile iki uçlu duygudurum bozukluğu beyni etkileyen ve günlük aktivitelerin tamamlama yeteneğinde bozulmalara yol açan hastalık olarak ifade edilir. Bu hastalığı olan kişilerin duygu geçişleri kesin şekilde olup bazı hallerde duygular karma şekilde de görülebilir.

Bipolar Nedir?

Manik depresyon bozukluk ya da manik depresif olarak da ifade edilen bipolar durum ruh halindeki aşırı değişmelerdir. Tedavi edilmediğinde günlük yaşamda kariyere ve ilişkilere ciddi boyutlarda zarar veren bu hastalık ileri seviyelerde intihara bile yol açabilir. Bu hastalık genellikle toplumda her yüz kişiden yüzde birinde ya da ikisinde görülür. Özellikle 15 ile 35 yaş arasında rastlanan bipolar bozukluk hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit olarak ortaya çıkar.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluğun belirtileri hastalığın durumuna göre manik dönem ve depresif dönem olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkar. Manik dönem daha hafif belirtilerin görüldüğü evre iken depresif dönemde daha ciddi belirtilere rastlanır.

Manik dönem belirtileri

Bu belirtinin içerisinde aşırı coşkulu hissetmek ve yükselmiş duygudurum, aktivite seviyesinde yükselme ve çok enerjik bir hal, heyecanlılık ve sabırsızlık, normal zamandan daha aktif olmak, çok hızlı konuşmak, düşünceler hızlıca değişiyormuş gibi hissetmek, aynı anda birden çok şeyi yapabilecek hissine kapılmak gibi belirtiler görülür. Riskli davranışlar sergilemek ve huzursuz, hassas, tedirgin olmak da belirtiler arasında yer alır.

Depresif dönem belirtileri

Bu belirti özellikleri; çok az enerjisi olmak, umutsuz, boş ve mutsuz hissetmek, hiçbir şeyden keyif almayacağını düşünmek, endişeye kapılmak ve çok sık unutmak, yavaşlamış ya da yorgun hissetmek, sürekli ölüm ile ilgili düşünmek, uyku sorunları yaşamak, aktivite seviyesinde düşme olarak ifade edilir.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluk nedenleri ile ilgili çok sayıda araştırma olmasına karşın henüz net bir açıklama mevcut değildir ancak tetikleyiciler hakkında bilgi verilir. Buna göre genetik faktörler bu hastalık üzerinde doğrudan etkilidir. Hastalığa genetik yatkınlığı olan insanların stresli hayat yaşamaları bu hastalığın ortaya çıkmasını tetikler.

Ayrıca ailesinde bu hastalık olan diğer kişilerde bu hastalığın görülme ihtimali daha fazladır. Sigara kullanımı, ilaçların yan etkileri, kötü beslenme alışkanlığı, yetersiz bedensel aktivite, iş ve mali sorunlar hastalık için risk faktörleri olarak sayılabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Hastalığın sıklığı, şiddeti ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı bipolar bozukluk tedavisi için ilk aşamada bipolar testi yapılır ve psikolojik tanı koyulur. Elde edilen sonuçlara göre tedavi programı belirlenir.

Bu aşamada akut alevlenme ve koruma tedavisi isimleriyle iki farklı tedavi türü uygulanır. Bunlara ek olarak hekim tarafından duygudurum dengeleyici ilaçlar da verilir. Ayrıca hastalara psikososyal terapiler de uygulanır.