Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır? Yöntemler Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır? Hangi Yöntemler Uygulanmalıdır? Bebeklerde Gaz Olduğunu Nasıl Anlarız? bebeklerde gaz sorunu için aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeği emzirmeden önce, burnu tıkalı ise, bebeğin burnu açılır. Bebeğin burnu tıkalıyken emzirilmeye kalkılırsa, bebek kendini geriye atar ve hava yutarak gaz oluşumuna sebebiyet verir. Burun açıldıktan sonra bebek en az yirmi dakika tek memede kalacak şekilde emzirilir. Ardından gaz çıkarma işlemi gerçekleşir.

Bebek anneyi emdikten ilk yirmi dakikaya kadar gaz yukarıda kalır. Bu nedenle gazın yukarıdan çıkarılması gerekmektedir. Yukarıdan gaz çıkarma yöntemi için, bebek omuza gaz çıkarma pozisyonunda yaslanır. Koltuğun altından başlanarak elin iki parmağı ile bebeğin sırtı yukarı doğru sıvazlanır. Sonrasında parmak uçları ile küçük küçük sırta vurulur. Üçüncü harekette ise el çukur şekilde olarak aşağıdan yukarı sıvazlanır. Bu sayede bebek gazı ağız yolu ile çıkarmış olur.

Eğer anneyi emdikten yirmi dakikadan sonra gaz çıkarılacaksa bu hareketler tekrar edilir. Yalnız üçüncü hareket olan eli aşağıdan yukarı sıvazlamak yerine tam tersi olarak, yukarıdan aşağı sıvazlama yapılır. bu şekilde bebekteki gaz aşağıdan çıkacaktır. Bu gaz çıkarma işlemini bebek anneyi her emdikten sonra yapılması gerekmektedir. Bebeğin rahat uyumasına ve gaz sancısı çekmemesine neden olur.

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır? Bebeklerde Gaz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir bebekte gaz olduğu çok kolay anlaşılmaktadır. Bebek gazı varsa bu sancının da etkisi ile ağlamaya başlar. Ağlarken ayaklarını her zaman karnına çeker. Bu onun karnının ağrıdığını göstermektedir. gaz sancısı karında ağrı yapar.

Eğer bebeğinizde şiddetli ağlama ya da mızıldanma tarzında huzursuzluklar varsa ilk aşama gaz olabilir. Gaz sancısı olduğunu anlamanın bir başka yolu ise el ile muayenedir. Apandistin üst kısmı parmak ucu yardımı ile bastırılır. Normal şartlarda bebeğin karnının yumuşak olması beklenir. Fakat orada bir şişlik ve sertlik var ise, siz oraya dokunduğunuzda bebeğiniz daha şiddetli bağırıyor ise bu gaz sancısıdır.

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır? Gaz Çıkarma Yöntemleri

El İle Gaz Çıkarma Yöntemi

Bebek her emzirmeden sonra el ile sırtı sıvazlanarak gazının çıkmasına yardımcı olunmaktadır.

Kiraz Çekirdeği Yöntemi

Kiraz çekirdeği bebekteki gaz sancısını alır ve gaz oluşumunu engeller. Eğer bebekte gaz varsa bunun da rahat şekilde çıkmasına yardımcı olur. Piyasada birçok markanın kiraz çekirdeği bulunan yatakları ve kemerleri bulunmaktadır. Bu şekilde bir ürün kullanım bebekte gaz çıkarma yöntemi olarak kullanılabilir.

Kimyon ile Gaz Çıkarma Yöntemi

 Kimyon çok etkili bir gaz söktürücüdür. Eğer bebek annesini emiyorsa annenin günlük olarak bir su bardağına bir tatlı kaşığı kimyon karıştırıp içmesi, bebeğe de etki edecektir. Bunun dışında anne tüm yemeklerinden kimyon baharatını eksik etmezse her zaman bebeği de kolaylıkla gaz çıkaracak ve gaz sancısı çekmeyecektir.