Göz Tansiyonu Glokom Nedir? Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Göz Tansiyonu glokom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi, göz tansiyonu kaç olmalı? Neden olur, ne yapmalı, testi, nasıl anlaşılır, nedenleri…

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Göz içi basıncın belirli aralıklarla yükselmesi sonucunda görme sinirinde zarar oluşmaktadır. Sinirde oluşan bu zarar göz tansiyonu olarak adlandırılmaktadır. Görme alanında zaman içerisinde daralma oluşmasına neden olmaktadır.

Göz tansiyonu ve karasu hastalığı adı ile bilinen hastalığın asıl ismi ise glokomdur.  Belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken önemli rahatsızlıklardandır. Tanısının geç konulması tedavinin son derece zor seviyelerde seyretmesine sebep olabilir.

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Gün içerisinde değişkenlik gösteren göz içi basınç ölçümleri değerleri 6 – 21 mmHg arasında yer almaktadır. göz tansiyonu kaç olmalı sorusunu sorarsak bu değerlerden Basınç farkı 5 mmHg den fazla olmasından dolayı glokom olma ihtimali oldukça yüksektir. Fakat insandan insana değişiklik gösteren göz içi basınç dayanıklılığı görünme ihtimalinde değişkenliğe sebep olabilmektedir. Değerlerin normal seviyelerde gösterildiği durumlarda dahi hasarın oluşması söz konusu olabilmektedir. Farklı dayanıklılık yapısına göre değişkenlik oluşması da göz basıncında ki değerlere aykırı sonuçlar verebileceğini gösterir.

Göz Tansiyonunun Glokom Belirtileri

Genetik olma ihtimali olan glokom ailede görünme ihtimali oldukça yüksektir. Genellikle genler ile ilgili bağlantı şeklinde görülebilmesi de daha fazla kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Göz tansiyonu belirtileri ile alakalı görülenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bilgisayar ya da televizyon karşısında karanlık olduğu zamanlarda göz ağrısı
  • Sabah uyandığında şiddetli baş ağrısı
  • Kızarıklık ve göz kanaması
  • Kusma ve mide bulantısı
  • Işığın göz kamaştırması ve ışığa bakamama durumu
  • Anide oluşan görme kaybı
  • Göz kanaması
  • Akşamları ışığa bakıldığı zaman halka oluşumu
  • Görmede belirli aralıklarla bulanıklık oluşması

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Göz dokularında beslenmeye bağlı olarak süreklilik göstererek sıvı yapılır. Yapılan bu sıvı göz içinde süreklilik hale getirerek göz terk etmektedir. Göz içi sıvısının dışarı boşaltma görevi üstlenen kanallarda tıkanıklık oluşması ve bu kanallardan dışarı atılması gereken sıvının atılmaması göz tansiyonu oluşmasına neden olur. Göz içi basıncında yükselme oluşması da görme sinirlerinde tahribata yol açarak sinirlerin ölmesine sebep olmaktadır. Görme ile ilgili sinirlerde ölmelerin gerçekleşmesi kalıcı görme kaybının oluşmasına sebep olan faktörlerdendir.

Glokom Tedavisi

Gözün tahribine ve seviyesine bağlı olarak farklı tedavi uygulamaları mevcuttur. İlk olarak ilaç tedavisi ile başlayan göz tansiyonu tedavisi lazer ve cerrahi tedavi olarak sürdürülmektedir. İlaç ile başlayan tedavi sürecinde oluşan zararın durumuna göre önce lazer sonra da cerrahi tedavi uygulaması ile sonuç elde edilebilecektir. Uygulanacak tedavi yöntemi tamamen hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Öncelikli olarak teşhis durumu değerlendirilerek süreç işlemektedir. Hastaya teşhis konulması ile birlikte başlanan ilaç tedavisinin düzenli olup olmadığı ve hastanın yaşı tedavinin hangi şekilde ilerleyeceği konusunda net bilgiyi verecektir.