Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Tedavisi ve İlk Yardımı

Gıda Zehirlenmesi, Belirtileri,  Ne İyi Gelir, besin Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalı, Tedavisi nasıl yapılır, nasıl anlaşılır, evde tedavi, nasıl ortaya çıkar, zehirlenme durumda ne yapmalı. 

gıda zehirlenmesi belirtileri

Gıda Zehirlenmesi

Toksinler veya mikroorganizmalar nedeniyle bozulmuş gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan sağlık sorununa gıda zehirlenmesi denir. Hafif zehirlenmelerde hasta birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelebileceği gibi ağır zehirlenmelerde mutlaka bir uzman yardımı alınarak hastanede tedavi altına alınması gerekir.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri ağır veya hafif olsa bile hemen hemen ilk olarak aynı belirtileri gösterir. besin zehirlenmesinin ilk belirtileri olarak kusma ile sonuçlanan mide bulantıları, ishal, karın ağrısı ve karına giren kramplardır. İlk belirtiler bakteri ve toksinlerin vücuda girmesinden yaklaşık bir saat içerisinde kendini gösterir. Ağır zehirlenmelerde kusma ile birlikte başta şiddetli ağrı ve kanlı ishal görülüyorsa mutlaka en yakın bir hastaneye giderek tedavi olmanız gerekmektedir.

Besin Zehirlenmesi Ne İyi Gelir

Potasyum bakımından oldukça zengin olan muz, zehirlenme sonrası meydana gelen mide bulantısı ve ishale iyi gelecektir. Antibakteriyel özelliği olan yoğurt, bal ve sarımsak tüketimi de vücut metabolizmasını normale çevirmekte faydalı olacaktır.

Besin Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalı

Öncelikle ishal ve kusma ile birlikte vücutta kaybedilen sıvının tekrar geri kazanılması açısından hastaya su ve maden suyu içirilmelidir. Çünkü hastaya bu belirtiler ile birlikte şiddetli terlemelerde eşlik edecektir. Sizin su seviyesini kontrol altında tutmanız oldukça önemlidir. Kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir açısından zengin olan muz, elma gibi meyvelerin posasını yedirmelisiniz. Tabi bu saydığımız önlemler doktora başvurmadan önce evde hastayı kendine getirecek birkaç müdahale örneğidir. Hasta biraz kendine gelmeye başladıktan sonra en yakın bir hastaneye başvurarak tedaviye başlamanız gerekmektedir. Yediğim birşey dokundu gibi bir tabir kullanmamalısınız. Çünkü gıda zehirlenmesi önemli ve ciddi bir sağlık sorunudur.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

 Gıda zehirlenmesi için başvurduğunuz uzman hekim öncelikle kan tahlili yaparak hastalığın neden olduğu asıl etmeni öğrenir ve tedaviye karar verir. besin zehirlenmesi her insanda farklılık göstererek en fazla 3 gün içinde vücudu terk eder. Hastaya serum tedavisi yapılarak bakterilerin yok edilmesi için antibiyotikler ile vücuda destek tedavisi uygulanır. Tedaviniz bittikten sonra bir süre yağlı yiyecekler, şeker oranı yüksek besinler, asitli içecekler tüketilmemelidir.