Sivilce Lekelerine Çözüm Nelerdir? Doğal Yöntemler

Sivilce Lekelerine Çözüm Nelerdir?  Sivilce Lekelerine Çözüm Olarak Doğal Yöntemler Neler Yapılabilir ? bu yazımızda sivilce lekelerine çözüm yolları sunmaya çalıştık.

Sivilcelerle, genellik herkes kısa süreli veya uzun süreli olarak  bu sorunla karşılaşmış ve başa çıkmak için Sivilce ve sivilce lekelerine çözüm ararız. Bu sorun erkenlik döneminde daha fazla ve çoğalmış olarak karşımıza çıksa da yetişkinlik döneminde de hala bu sorunla uğraşıyor olabiliriz.

Sivilce sorundan kurtulmak için  en önemli etken sivilcenin altta yatan nedenini bulmaktır. Bu nedenler kısaca sıralarsak, hormonsal, ölü hücreler nedeniyle gözeneklerin tıkanması, Kötü beslenme alışkanlıkları, yağ üretimini sağla olması, ilaç kullanımı, stres gibi nedenlerden dolayı sivilce oluşur. 

Kişi başkalarına şu yöntem iyi gelmiş, bu krem sivilcesini geçirmiş. Kulaktan dolma bilgiler denemeyin. O kişi için iyi olan yöntem sizin için iyi gelmeyebilir hatta sivilcelerinizi arttırabilir ve sivilce lekeleri ve izleri oluşturabilir. Bu nedenle kullandığımız her şeye dikkat etmeliyiz.

Bu süreçte kullanacağınız her ürün cilt tipine uygun olmalıdır. Tedavide buna göre şekillenmektedir. Örneğin yağlı cilt tiplerine göre sivilce tedavisi farklı kuru cilt tipine göre tedavisi farklılık içermektedir. Yağlı cilt tipinde oluşan sivilceler de yağlan arındıracak uygulamalar yapılırken kuru cilt tiplerinde daha farklı bir tedavi süreci izlenmektedir.

Bu konuda uzman bir cildiye doktorundan yardım alınmalı altta yatan nedene göre tedavi uygulanmalıdır. Tedavi süresi uzun olsa da akıcı sonuç elde etmek önemlidir. 

Sivilce Lekelerine Çözüm Olarak Doğal Yöntemler 

Sivilce Lekelerine Çözüm olarak uzman doktorun verdiği ilaçlar veya  krem olabilir. Bunun yanında doğal yöntemlerle de bu sorunlarda kurtulmanız mümkündür.

Sivilce Lekelerine Çözüm Yoğurt

Sivilcelerin cilde verdiği tahribatı ortadan kaldırmasını sağlayarak, ciltte oluşan sivilce izleri lekeleri gibi sorunların gitmesine yardımcı olur. Hem doğal, yan etkisi olmayan, hemde ucuz olan  yoğurt içerdiği özellikler  sayesinde de doğal yöntem arasında tercih edilen besindir. Tabi ki yoğurttan faydalanmak istiyorsak market yoğurdu değil de ev yapımı yoğurt kullanmamız gerekir.

Sorunlu bölgeye yoğurdu sürün on beş dakika bekletin. Yoğurdun faydasını arttırmak istiyorsa eğer, yoğurdun içine limon suyu ekleyin ve bir tatlı kaşığı ezilmiş yulaf ezmesine de ekleyebilirsiniz. Lekelerin azalması ve sivilce üzerinde fayda sağlayana kadar bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Limon

C vitamini yönünden çok zengin olan limon sivilce üzerinde olumlu etkiye sahiptir.  Limon içerdiği özellikler sayesinde sivilceleri kurutur. Limonu uygulama kolay ve basittir. Taze limonu sıkın. Bir pamuk yardımıyla gece yatmadan önce sivilceli bölgeye sürün sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamanız yeterli işte bu kadar kolay ama limonun içeriğindeki asit hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu neden dikkatli kullanılmalıdır.

Sivilce Lekelerine Çözüm Elma Sirkesi

Kolajen üretimine katkı sağlayan elma sirkesi içerdiği asit özelliği cildin rengini açma ve sivilce lekelerinden kurtulmaya yardım olur. Elma sirkesinin de uygulanması kolay ve basittir. Eşit miktarda su ve elma sirkesi koyun bir kaba daha sonra bir pamuk yardımla sorunlu alana sürün. Bu karışımı yüzünüzde 5-8 dakika arasında bekletin sonra yüzünüzü yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı içerdiği yağ asitleri ve E vitamini yönünde zengin olması özelliğiyle sivilce izlerinin gitmesine ve cildi onarmasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı bir kapta ısıtın, ısıtmış olduğumuz yağı sorunlu sivilceli bölgeye sürün. o bölgeye on dakika masaj yapın. Daha sonra bu yağı cildinizde 1 saat bekletin. Bekletme işleminden sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Patates

Sivilce lekelerine çözüm olarak patates deneyebilirsiniz. Patates içeriğinde nişasta barındırmak buda lekelere iyi gelmektedir. Uygulanması kolay olan patatesi iki şekilde yapabilirsiniz. Birinci uygulama patatesi rendeleyin, rendelediğimiz patatesi tülbettin içene koyalım ve sıkalım. Çıkan suyu sorunlu bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin. Bekletme işleminden sonra yüzünüzü yıkayın. İkinci uygulama ise, patatesi büyükçe bir dilim olarak kesin Kestiğiniz dilim patatesi 1 dakika boyunca cildimize sürelim. Daha sonra 20 dakika bekletelim. Bu uygulamayı günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera cildimizin sağlığı için bulunmaz nimetlerin arasındadır. Aloe vera bakteri ve iltihabı gidermesi özelliği ile  cildi onarmayı sağlar. Aloe vera yaprağını ortadan ikiye bölün çıkan jeli sorunlu bölgeye sürün. Sürme işleminden sonra yarım saat cildinizde bekletin ve daha sonra yıkayın.

Kabartma Tozu 

Ciltteki fazla yağdan ve ölü hücreden kurtulmaya yardımcı olan kabartma tozu cilde uygulanışı şöyledir.

Bir çay kaşığı kabartma tozunun içine biraz limon sıkın. Bu karışımı macun kıvamına getirin. Daha sonra cildinizi yıkayın cildinizi kurulamadan macun kıvamına gelmiş karışımı sürün. Cildinizde karışım kuruyana kadar bekletin. kuruyunca hemen cildinizi yıkayın.  Bu karışımın cildinizde fazla kalması tahrişe neden olabilir.