Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok kadının korkulu rüyası olan meme kanseri tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa yol açabilir. Dünyada görülme sayısı en çok olan kanser türüdür. Yapılan araştırmalara göre her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığı bilinmektedir. Erken tedavi önemli olduğu için belirtileri fark ettiğiniz anda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Memede süt kanallarında oluşan kanser hücreleri, yaş fark etmeden her kadında ortaya çıkabilir. Bunun yanına her 100 erkeğin birinde görülen bu rahatsızlık önemsenmelidir. Erken teşhis de başarı oranı yüzde 90’lara çıktığı için doktora gitmek önem arz etmektedir. Eğer elinizle dokunduğunuzda memenizde sertlik hissediyorsanız, doktora giderek MR testi yaptırarak kesin bir sonuç alabilirsiniz.

Risk Oluşturan Nedenler

Doğal yollarla ve yapay yollarla oluşma süreci ikiye ayrılan meme kanseri, oldukça zararlıdır. Doğal yollarla kişinin yaşamına etki eden bu kanser türünü yaşayan kişi, yaşam tarzını değiştirmesiyle iyileştirebilir.

Bu etkenler ise sigarayı bırakmak, spor yapmak ve yediklerine ve içtiklerine dikkat etmek olarak sıralandırılabilir. Kişinin etki edemeyeceği kendi iradesi dışında oluşan meme kanseri ise doğal yollarla oluşmaktadır. Bu etkenler yaş, cinsiyet farkı, meme dokusunun yoğun olması ve menopoz olarak sıralandırılabilir.

Kesin Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Meme kanserini belirlemek için hastanede bazı testler yapılmaktadır. Bu testler kanserin yayılıp yayılmadığı hakkında bilgi vermek için elzemdir. Kullanılan yöntemler ise şunlardır;

 Ultrasonografi:

Ses dalgası yöntemiyle yapılan bir testtir. Gönderilen ses dalgasıyla meme üzerinde bulunan kitle, takip edilebilir. Bu test sırasında belirlenen kitle iyi veya kötü huylu olabilir.

Mamografi:

Röntgen aracılığıyla hastanın meme yapısı incelenerek kanser hakkında detaylı bilgi alınır. Tarama ve tanılama amacıyla yapılan Mamografi, kitlenin ve meme çevresi hakkında bilgi verir.

 Galaktografi:

Süt kanallarına özel ilaçlar verildikten sonra filme alınan doku, kitle hakkında bilgi vererek ileri yöntemlere geçilmesi sağlanır. Bu yöntem daha çök memesinde akıntı görülen kişilerde uygulanmaktadır.

Cerrahi Müdahale:

Bu yöntem ise hastayı ameliyata alarak, kitlenin dışarı çıkartılıp mikroskop altında detaylıca incelenmesiyle oluşmaktadır.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri birçok faktöre dayanarak oluşabildiği için tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir.

1- Cerrahi Müdahale

Kanserli dokunun incelenmesi için cerrahi müdahale ile çıkartılmasıyla yapılır. İki adet yöntemle yapılan bu müdahalelerin ilki memeyi koruma altına alarak ilerlemesini önlemektir. İkinci yöntem ise memenin tamamen çıkartılarak kanseri yok etmektir. Fakat basit bir işlem olduğu için hasta aynı gün evine gitmekte serbesttir.

2- Radyoterapi

Cerrahi müdahaleden sonra yapılan radyoterapi ( ışın tedavisi ) genellikle arta kalan kanseri hücreleri yok etmek için uygulanmaktadır. 1 aylık süreyle düzenli olarak uygulanan ışınlama yöntemi, tüm memeyi yada koltuk altı işaretlenerek yapılmaktadır.

Haftada 5 gün olarak yapılan bu işlemin bazı yan etkileri de olabilmektedir. Genellikle memede şişlik ağrının yanına hastayı yorarak halsiz bırakabilmektedir. Yanık gibi görünen bölge, ilerleyen zamanlarda kendiliğinden kaybolur.

3- Kemoterapi

İlaç tedavisi olarak adlandırılan bu yöntem kanser hücresini direkt olarak öldürmek için yapılır. Ağız veya damar yollu alınan ilaçlar düzenli kürler olarak hastaya verilir. 4 aylık ortalama bir süresi olan kemoterapinin her kür yapılma zamanı 3 haftadır. Bu kürlerden sonra başarıya ulaşan hasta için belli bir süre daha ilaç tedavisi yapılarak kanseri için önlem alınır.

4- Hormon Tedavisi

Östrojen hormonuna duyarlı olan kanser hücreleri, bu hormonun fazla olduğu kişilerde artmaktadır. Bu tedavi yöntemi ise Östrojen hormonunu baskılayarak kanserli hücrelerin durdurulmasına yönelik yapılmaktadır.