Maydanoz ve Dereotu Nasıl Uzun Süre Saklanır

Maydanoz ve Dereotu Nasıl Taze ve Uzun Süre Taze Saklanır

Maydanoz ve dereotu gibi benzeri yeşilliklerin maalesef kısa sürede sararmakta ve pörsümüş bir hal almaktadır. Daha hiç kullanmadan veya sadece bir kısmını tüketebilmişken, diğer yarısı ziyan olmakta ve paramız boşa gitmektedir. Bunun üstesinden gelmek için Maydanoz ve Dereotu Nasıl Uzun Süre Saklanır yazımıza bir göz atalım.

Maydanoz ve limon kürünün faydaları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Maydanoz ve Dereotunun Saklamanın Püf Noktaları

Maydanoz ve dereotu gibi yeşillik ürünleri aldığınız gibi hemen buzdolabına koymayın. Araştırmalara göre, bu şekilde saklanmanın daha erken bozulmasına yol açarmış. Bunun nedeni ise, yeşilliklerin üzerinde bulunan bakteriler çürümesine ve sararmasına çabuklaştırırmış.

Maydanoz ve dereotu gibi ürünleri güzelce yıkayın ve kurutun. Kurumayan ürünler ıslak kalması nedeniyle daha erken çürüme yapar. Bu nedenle yıkadığınız ürünleri mutlaka havlu kağıt, temiz bir bez veya sebze kurutma aletlerinden yardım olarak kurutun.

Maydanoz ve dereotu gibi yeşillikleri aşırı nem, aşırı sıcaklık, fazla oksijene maruz bırakmak daha hızlı bozulmasını sağlar.

Maydanoz ve Dereotunun Saklama Yöntemleri

Maydanoz ve dereotunu güzelce yıkayın ve kurulayın kesinlikle ıslak bırakmayın. Daha sonra sapları aşağı gelecek şekilde cam kavanoza yerleştirip buzdolabına atabilirsiniz.

Maydanoz ve dereotunu güzelce yıkayın ve kurulayın kesinlikle ıslak bırakmayın. Daha sonra bir cam bardağın içine az su koyun maydanozların sapları aşağı gelecek şekilde yerleştirin ve üzerine cam bir kavanozla kapatın veya kavanozun yerine az hava alan poşette geçirebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz an istediğiniz kadar alarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz ve dereotunu güzelce yıkayın ve kurulayın kesinlikle ıslak bırakmayın. Daha sonra elinizle ayıklayıp sapıyla birlikte veya sade yapraklarıyla tek kullanımlık kilitli poşetlere veya buzdolabı poşetlerine koyun ve havasını alarak buzdolabınıza koyabilirsiniz. İsterseniz bu uygulamayı maydanoz veya dereotunuzu bıçak yardımıyla ince ince doğrayarak  tek kullanımlık kilitli poşetlere veya buzdolabı poşetlerine koyarak ve havasını alarak da buzdolabınıza koyabilirsiniz. Artık tercih sizin hangisi size uygun ve kolay geliyorsa onu uygulayın.

Bu yöntemlerle Maydanoz ve dereotu gibi yeşillikleriniz en az iki hafta sararmadan ve pörsümüş bir hal almadan taze ve yeşil şekilde tüketebilirsiniz. Bu sayede yeşillikleriniz ziyan olmaz ve paranız çöpe gitmez.