İnternet Bağlantı Sorunları

İnternet kullanıcıları her zaman hızlı bir internete sahip olmayabilir. Zaman zaman internetin yavaşlaması ve bağlantıda problemler görülebilir. Kimi zaman ethernet kablolarıyla kimi zaman da kablosuz modemlerle bağlantımızı kurarak bugün hepimiz internet kullanıyoruz.

Fakat bazen kablolu veya kablosuz ağımızda farklı problemlerle karşılaşabiliyoruz. Peki, bağlantı problemi, internet yavaşlığı gibi sorunlar nasıl çözülür? İnternet Bağlantı Sorunları yazımızda bulabilirsiniz.

İnternet Bağlantı Sorunu

Evlerimize veya iş yerlerimize internet bağlatırken farklı servis sağlayıcıları ve farklı donanımları tercih edebiliriz. İnternetin faydası saymakla bitmez ancak internet kullanıcılarının yaşadığı sorunlar da can sıkıcı.

Hal böyle olunca, herkes bağlantı sorunları giderme yolları arıyor. Teknolojisinin gelişmesiyle hayatımıza giren hız kavramı hemen herkesi daha hızlı olma konusunda araştırmaya itiyor. 

İnternet Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür

Bağlantı hızı bağlanmaya çalıştığınız sitenin durumuna, kablosuz bağlantılarda modeme olan mesafeye ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki adımları yerine getirerek İnternet Bağlantı Sorunları giderebilirsiniz. 

  • Kablosuz Modeminizin veya Dağıtıcınız Doğru Yerde Mi?

Kablosuz bağlantıyı dağıtan modem veya router ile internete bağlanan cihaz arasında ne kadar çok duvar, kapı veya engel varsa sinyal kalitesi o kadar düşmektedir. Sinyal kalitesinin düşmesi, bağlantıda gecikmelere, veri kayıplarına ve hız düşüşü yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle modeminizi veya routerınızı daha uygun bir noktaya taşımalısınız.

  • Kablosuz Ağınızı Sömüren Yazılım veya Cihazları Tespit Edin

İnternet hızınızın düşmesinin ya da bağlantı probleminizin nedeni, internetinizi kullanan başka yazılım ve cihazlardan dolayı olabilir. Bu nedenle bu kontrolleri yapmalı ve aşırı bilgi paylaşımı yapan cihaz ve yazılımları tespit etmelisiniz.

  • Modem ve Servis Sağlayıcınızın Kalitesi

Quality of Service yani servis kalitesi özelliği modeminize ve kullandığınız internete göre değişmektedir. Kullandığınız cihaza ve internete göre bu kaliteyi arttırabilir daha hızlı internete sahip olabilirsiniz.

  • Kablosuz Ağ Ayarlarınızı Yapılandırın

Kablosuz ağ problemlerinden en yaygın görülenleri IP çakışmalarıdır. Aynı kablosuz ağa size ait bilgisayar veya mobil cihazlardan biriyle bağlanabiliyorken diğeriyle bağlanamayabilirsiniz. Bu durumlarda kablosuz ağ yapılandırmanızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için uygun yazılımlardan faydalanabilirsiniz.