Muz Kabuğunun Şaşırtıcı Faydaları

Muz Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Muz Kabuğunu Çöpe Atmadan Bir Kez Daha Düşün Derim

7′ den 70′ e genelde herkesi sevdiği muzun bir çok faydaları var olup muz kabuğunun da bir o kadar faydası vardır. Maalesef muzu tükettikten sonra kabuğunu çöpe atılmakta, artık muzun kabuğunun  faydalarını okuduktan sonra fikriniz değişecek. Muz kabuğunun kullanılan alanları okuyunca şaşıracaksınız.

Muz Kabuğunu İnanılmaz Faydaları

Muz Kabuğunu Cilde Faydaları

A, E ve C vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum içermesi nedeniyle cildinize çok iyi gelecektir. Muz kabuğuyla yapılan cilt bakımın bir çoğu zahmetsiz ve yorucu olmayıp, dikkat edilmesi gereken sadece bazı noktalar vardır. Muz kabuğunu taze olması gerekmekte, yani uzun süre muz kabukları biriktirip bakım yapamazsınız.

Muzun Sivilcelere Etkisi

Sivilcelerle başı dertte olmayan kimse yoktur. Antioksidan etkisi olan muz kabuğunun sivilcelere neden olan mikroplara karşı koyar ve anti-inflamatuar etkisiyle de iltihaplanmayı önler. İltihaplanan bölgeninden kurumasını sağlar.

Uygulanması;

ilk önce yüzünüzü yıkayın daha sonra kurulayın,  sivilceli olan bölgeye muzun iç kısmını sürerek 5- 10 dk ovalayın ve en az bir saate yakın cildinizde bekletin. İsterseniz bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın, sabah ılık suyla yıkayın. Düzenli kullanıldığında kızarıklıkların gittiğini ve sivilcelerinizi söndüğünü göreceksiniz.

Muzun Cilt Lekelerine Karşı Faydaları

Muzun içerdiği antioksidan siyah noktaların azalmasına yardımcı olur.

Muzun içerdiği, A B C ve E vitaminleri ciltte oluşan cilt lekelerine de iyi gelmektedir.

Uygulanması;

ilk önce yüzünüzü yıkayın daha sonra kurulayın,  cilt lekesi olan bölgeye muzun iç kısmını sürerek 5- 10 dk ovalayın ve en az bir saate yakın cildinizde bekletin. İsterseniz bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın, sabah ılık suyla yıkayın. Düzenli kullanıldığında cilt lekelerini azaldığını göreceksiniz

Muzun Ciltteki Kırışıklığına Etkisi

Muzun içerdiği antioksidan sayesinde ciltteki kırışıklıklar ve ince çizgileri azalmaktadır.

Et benlerinde de etkilidir.

Yapılışı

ilk önce yüzünüzü yıkayın daha sonra kurulayın,  çizgi ve kırışık olan bölgeye muzun iç kısmını sürerek 5- 10 dk ovalayın ve en az bir saate yakın cildinizde bekletin. İsterseniz bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın, sabah ılık suyla yıkayın. Düzenli kullanıldığında kırışıklığın azaldığını göreceksiniz.

Muzun Dişleri Beyazlatmasında  Etkisi

İçerdiği içerik sayesinde dişleri beyazlatma etkisi vardır. Muz kabuğunun iç kısmıyla dişlerinizi ovalayın, daha sonra ağzınızı yıkayın göreceksiniz ki, dişleriniz beyazlatacak.

Sedef Hastalığı ve Siğinlere Faydası

Sedef Hastalığı olan bölüme muz kabuğunu sürün ve bekletin, kaşıntının ve acının azaldığını hissedeceksiniz.

Siğinlerde ise siğilli bölgeye gece yatmadan önce muz kabuğunu bantlayın ve bu şekilde uyuyun, sabah kalktınız da  siğiller hala varsa, düzenli olarak bu uygulamayı yapın.

Muz Kabuğunun Parlatmaya Etkisi

Muz  kabuğu potasyum içerdiğinden, canlılık ve parlaklık verir. Bu canlık ve parlaklığı ayakkabılarınızda da denemelisiniz.

Muzun Kabuğunun Ağrı Kesici Etkisi

Muzun ağrı kesici özelliğiyle, ağrıyan bölgeye uygulayın ve 30 dk beklettin, göreceksiniz ağrıyı kesmede etkili olacak.