Orhan Gazi Kimdir? Orhan Gazi’nin Hayatı (1326-1359)

Orhan Gazi Kimdir ? Orhan Gazinin hayatı dönemi

ORHAN GAZİ

Doğum Tarihi : 1281
Ölüm Tarihi : 1360
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Söğüt
Ölüm Yeri : Bursa
Babası : Osman Gazi
Annesi : Malhun Hatun
Eşi : Nilüfer Hatun, Asporça Hatun, Theodora Hatun, Eftandise Hatun
Çocukları : 1. Murad, Süleyman Paşa, Şehzade Halil, Fatma Hatun, Şehzade İbrahim, Şehzade Kasım

Orhan Gazi’nin Kısa Hayatı

Orhan Gazi (Orhan Bey)  2. Osmanlı Padişahıdır.

1281 ‘de Söğüt’te Osman Gazi ve Malhun Hatun’un  çocukları olarak doğan, Orhan Gazi 1326 da Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Orhan Gazi yufka huylu, sevecen, saygılı ve genel olarak yapısı itibari ile telaşa kapılmayan kendini halkına sevdirmiş bir liderdi.  Tekfur Aydos’un kızı Holafira (Nilüfer Hatun) ile evlenmiş ve bu evlilikten daha sora devletin başına gelen 1. Murad olmuştur. Cesur, cömert, dürüstlüğü ve tedbirli bir devlet adamı bilinirdi.

Sultanlığı döneminde Ankara, Bursa, Rumeli Devletin topraklarına alınmıştır. İlk sürekli askeri birliğin, vezirlik kademesinin, Vakıf ve Askeri teşkilatların kurulması, gümüşten para basılması Orhan Gazi zamanında olan önemli hadiselerdir..

Süleyman Paşa avdayken attan düşüp ölmesi neticesinde üzüntüsünden  hastalanan Orhan Gazi 1362 yılında hayata veda etti.  . Orhan Gazi babası Osman Gazi‘den devraldığı 16000 km² olan devlet topraklarını 95000 km² ye kadar büyüterek oğlu Murad Hüdavendigar‘a devretmiştir.  Osman Gazinin türbesi’de Bursa’da bulunmaktadır.

Orhan Gazinin oğlu Murad Hüdavendigar‘a şu sözleri vasiyet etmiştir;

” Oğul! Cennet mekan babam Osman Gazi Han bir avuç toprağı beylik yaptı. Biz Allah’ın izniyle beyliği sultanlığa çevirdik. Sen daha da büyüğünü yapacaksın! Osmanlı’ya iki kıta üzerine hükmetmek yetmez. Zira İ’la-yı kelimetullah (Allahü tealanın ismi şerifini yüceltmek, İslamiyet’i yaymak) azmi iki kıtaya sığmayacak yüce bir azimdir. “

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın