Rize Zilkale Gezi Rehberi

Zilkale Nerede? Zilkale Nasıl Gidilir? Zilkale Tarihi? Zilkale Yemek Yeri? Zilkale hikayesi, Zilkale Hakkında bütün bilgileri Rize-Zilkale yazımızda bulabilirsiniz.

Görkemli ve Muhteşem Manzaralı Zilkale

Doğu Karadenizin güzel ili Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 15 kilometre güneyinde Fırtına Deresinin batı yamacının üzerinde kurulmuş görülmeye değer manzaralı muhteşem kalelerden biridir.

Sarp kayaların üstüne kurulan bu kale deniz seviyesinde 750 metre, Fırtına Deresinde 100 metre yüksekliğinde olup, 13. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Sarp kayaların üzerine inşa edilen Rize-Zilkale uzak mesafelerden tarihi yansıtıyor.

Kale dış surlar, orta surlar ve iç kaleden oluşur. Dış kale kapısı kuzeybatı yönündeki patika yolla sağlanır. Bir teras yardımıyla orta sur seviyesine ulaşılır. Bu alandan da ikinci kapı yardımıyla kalenin içine girilir. Orta alanda üç adet önemli bölüm bulunur. Muhafız odası, şapel ve baş kuledir. Duvarların üzerinde doğu yönü yani vadi ve manzara yönündeki kemerli pencereler diğer yönlerinde ise mazgal delikleri mevcuttur. Kalenin üstü dendanlı bir teras olduğu tespit edilmiştir. Biraz ürkütücü olsa da aşağı bakmak dağların manzarası, aşağıda çağlayan fırtına deresinin sesi seyrine doyumsuz bir manzara sunuyor. 

Zilkale Tarihi

Kalenin rize kalesiyle eş zamanda yani 5-6 yüzyıllarda ahşap bi yapı olarak inşa edildiği tahmin edilmektedir. Taş kale görünümünü ise 13 yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir. Doğu Roma İmparatorluğu zamanında tehlikeler karşı gözleme kalesi olarak kullanılmıştır. Kale-i Bala, Ciha Kalesi, Pazar Kız Kalesi, Rize Kalesi gibi önemli kalelerin haberleşme alanın kilit noktası olmuştur. Osmanlının fethiyle bu kale kullanılmaya devam etmiştir. Osmanlı Devleti açısında ticari ve askeri öneme sahip olan bu kale doğu yolunu gözetleme ve kervan sarayların konaklanması için kullanılmıştır.

Zilkale Nerde? Zilkale’ye Nasıl Gidilir?

Doğu Karadenizin güzel ili Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 15 kilometre güneyinde Fırtına Deresinin batı yamacının üzerinde kurulmuş bir kaledir. Buraya gitmek için çamlıhemşin çıkışından yol ikiye ayrılmakta sağdan gidildiğinde zilkale’ ye ulaşılmaktadır. Buraya kadar yollar iyi bir sorun olmuyor. Arnavut kaldırımıyla döşenen yoldan rahatça çıkabilirsiniz. Buradan sonra durağımız Palovit Şelalesi olmuştu zilkaleye çok uzaklıkta değil. Palovit Şelalesinden sonra çıkmak istediğimiz yaylara çıkamadık maalesef  yollar kötüymüş orada yaşanan kişiler gitmemizi önerdi. Tabi ki biz çıkarız diye düşündük ama kısa bir mesafeden sonra geri döndük.  

Zilkale Yemek Yeri

Zilkale’nin hemen yanında yemek yiyebileceğiniz yer mevcut. Açsanız kendinize uuygun bir şeyler bulabilirsiniz. Bu arada manzarası güzel bir yer.