İlk Cemre Ne Zaman Düşer Neye Düşer

YENİ YILDA  İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞTÜ?

KASIM GÜNLERİ VE HIZIR GÜNLERİ NE DEMEKTİR?

BAHAR AYLARI GELİRKEN SIKÇA DUYDUĞUMUZ CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

Cemre’nin tarihimize geçişi; Cemre’nin anlamı ‘kor’ <ateş> demektir. Cemre dilimize araplardan geçmiştir. Arapca kökenli bir kelimedir. Cemre ne zaman düşer; Araplar yazsın serinlemek için yüksek yerlere çıkarmış kışın ise alçak düzlüklere inerlermiş. Kışın çadırlarını düzlüklere daire şeklinde kurar etrafına da üç tane ateş yakarlarmış. Bu  üç ateşin biri insanlar için diğer  ikisi ise hayvanların ısınması için imiş. Şubat ayının sonlarına yaklaşıldığında bu üç ateşi teker teker söndürmeye başlamışlar. Çünkü havada bir ısınma başlamış. İşte bu ilk ateşin söndürülmesine cemrenin havaya  diğer ateşin söndürülmesine suya son ateşin söndürülmesine de toprağa düştüğü söylenmiştir.

Cemre  ne zaman düşer?

Her  yılın şubat ayının son on gününe  yaklaştığımızda havada bir kıpırdama  canlanma, uyanış  hissederiz  işte bu bize cemre düşme zamanını geldiğinin habercisidir. Hepimiz  büyüklerimizden  cemrenin düşme vaktinin geldiğini duymuşuzdur .Cemre’nin ilk önce havaya sonra suya en sonda toprağa düştüğünü anlatır ninelerimiz dedelerimiz. Nihayetinde hepimizin bir kulak aşinalığı vardır cemre denen doğa  olayına.

Cemre ne kadar aralıklarla  düşer?

Cemre birer hafta arayla düşmeye başlar.

  • Cemre 19-20 Şubat aralığında önce havaya düşer. Havada bir ısınma başlar.
  • Cemre 26-27 Şubat aralığında suya düşer .
  • Cemre 5 – 6 Şubat aralığında ise son olarak toprağa düşer

Cemre’nin düşmesi en çok kimleri sevindirir?

Hayvancılıkla uğraşan insanların dört göz  ile beklediği  bir zamandır.Çünkü hayavancılıkla uğraştıkları  için hayvanlarını dışarda otlatmaya başlayacakları  otların filizlenmeye başladığının bir göstergesidir cenmere düşmesi .

Bir  diğer şıkımız ise tarımla ile ilgilenen insaların tarım  yapmaya  başlama zamanın geldiğini gösterir cenme.

Kasım Günleri  ve Hızır  Günleri Ne demektir?

Araştırarak edindiğim  bilgiye göre eskiden Anadoluda bir yılı ikiye bölmüşler” Kasım  günleri  <kış> ve Hızır günler”i <yaz> diye.

Kasım   günleri ne  zaman?

Miladi takvime göre Kasım  günleri sekiz kasıma başlıyor  179 gün sonra 5 mayısta bitiyor.Kasım günleri dört yıla bir  şubat ayı 29 çektiği  zaman 180 gün oluyor .

Hızır   günleri ne zaman?

Hızır günleri  6 mayısta  başlıyor 7 kasım ‘a  kadar  186 gün sürüyor. Cemrenin düşmesi Kasım günlerinden  Hızır  günlerine, yada  başka söylemle kıştan bahara geçişin bir habercisi diyebiliriz.