Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Neden Olur?

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Neden Olur? Neler Yapılması Gerekir?  sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1- Sivilce Neden Olur
2- Sivilce Nasıl Geçer

Bir çok insan sivilce (akne) sorununu kısa süreli veya uzun süreli olarak süreci yaşar. Helede ergenlik döneminde bu sorun daha çoğalır, kendini keşfeden, dış görünümüne önemseyen gençler sivilcelerle başı derttedir. Bu Sivilceler Nasıl Geçer? sorusunun peşine düşer. Tabi sivilce sorunu sadece ergenlik döneminde değil, yetişkinlik döneminde de hala  sivilce sorunu ile uğraşıyor olabilirsiniz. Hatta kimi zaman geçti zannedilir ama maalesef tekrar nükseder.

Bu sorundan kurtulmak en önemli etken sivilcenin altta yatan nedenini bulmaktır. Kişi başkalarına şu yöntem iyi gelmiş, bu krem sivilcesini geçirmiş. Kulaktan dolma bilgiler denemeyin. O kişi için iyi olan yöntem sizin için iyi gelmeyebilir hatta sivilcelerinizi arttırabilir. Bu konuda uzman bir cildiye doktorundan yardım alınmalı altta yatan nedene göre tedavi uygulanmalıdır. Tedavi süresi uzun olsa da akıcı sonuç elde etmek önemlidir. Bu tedavi sürecinde etkileyen diğer faktör ise kişinin cilt tipidir. Tedavi kişinin cilt tipine göre şekil alır.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce iyi gelen bütün yöntemleri deneseniz de nedeni bulmadıktan sonra sivilceler tekrarlayacaktır.Bunun için nedenini ortadan kaldırdıktan sonra hızlı, etkili ve kalıcı sonuçlar elde elde edebilirsiniz. Sivilce oluşumuna neden olacak genel nedenleri böyle sıralayabiliriz.

Cilt temizliğine gerekli önemin verilmemesi

Yağlı bir cilde sahip olup vücudun aşırı yağ üretmesi

Hormonsal değişiklikler (Vücutta değişen hormonlar yağ bezlerinin daha fazla çalışmasını sağlar.

Bakteri ve mikrop 

Cildimizin alt tabakasında biriken ölü ve kir hücrelerin gözenekleri tıkaması

Mevsimsel geçişler (yaza geçiş döneminde sıcaklık ve nem artar buna oranla vücudumuzdaki yağ üretmede artar. Bu sorun kış aylarına geçerken de yaşanır. Kış aylarında cildimiz kurur. Cilde kendini koruma altına almak için yağ üretir.

Kıl köklerin yağ ile tıkanması

Kullanılan ilaçları yan etkisi

Kalitesiz cilt ürünleri kullanmak (fondöten, krem, allık far gibi kalitesiz makyaj ve kozmetik ürünler cildi olumsuz etkilemektedir.)

Stresli yaşam sürmek (Stres nedeniyle hormonlarda değişikliğe neden olur. Buda yağ üretimini arttırır.)

Düzensiz, aşırı ve yağlı gıdalarla beslenmek

Genetik faktör

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer? sorusu genelde merak edilir. Bu nedenle aşağıda nasıl geçeceğine dair bilgileri sizin için derledik.

Sivilce Nedeni Tespit Edilmeli

Sivilce oluşumuna neden olan sorun bulunmalı ve tedavide buna uygun düzenli bir şekilde sivilceli bölgeye uygulanmalıdır.

Yüzünüz Devamlı Temiz Olsun

Günde 2 kez yüz yıkanmalı. Yıkanan yüz sivilce uygun sabunla yapılmalıdır. Mutlaka cilt temizliğine önem verilmeli, kirli bir cilt gözeneklerin tıkanmasına bakteri ve mikrop oluşumuna davetiye çıkarır. Hücrelerin tıkanması sebebiyle de cilt nefes alamaz.

Kıyafetlerinize Dikkat

Giyeceğiniz kıyafetlere dikkat edin. Cildinizin nefes alacağı pamuklu dar olmayan ürünler tercih edin.

Temizlik Ürününüze Dikkat Edin

Cildinizi temizlediğiniz temizleyiciyi dikkatli seçmeniz gerekir. Normal sabunlar cildinizi tahriş edebilir ve sivilcelerinizi daha kötüleşmesine neden olabilir. 

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Alkol ve sigara tüketmeyin. Bu gibi kötü alışkanlıklar cildiniz üzerinde bir çok tahribata neden olur.

Düzenli İlaç ve Krem kullanın

Uzman doktor kontrolünde ilaç ve krem kullanın. Kullandığınız ilaç ve kremleri etkisi olması için düzenli ve zamanında kullanın.

Yediklerinize Dikkat Edin

Düzensiz, sağlıksız ve yağlı gıdalı ürünlerden uzak durulmalıdır. “Yediklerimiz ilacımız, ilacımız yediklerimiz olsun” Her konudan yediklerimize dikkat etmeliyiz. Sivilce yapacak yağlı yemeklerden, kızartmalarda, sivilce oluşumunu tetikleyen kuruyemişlerden uzak duralım.

Uzman Doktorlardan Yardım Alın

Hormonlarınızla ilgi bir sorununuz varsa eğer, mutlaka uzman doktordan yardım alınmalı ve gerekli tedavi düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Güneşe Dikkat Edilmeli; Sivilce Nasıl Geçer

Yaz aylarında fazla güneşe maruz kalınmamalı. Havanın sıcaklığı ile yağlanma oranı artmaktadır

Cilt Nemlendiricileri Kullanın

Cildiniz için nemlendiriciler kullanılmalı . Kullanacağınız nemlendirici cilt tipine uygun olmalı ve cildi yağlanmadan nemlendirmelidir.

Yastığınızı Temiz Tutun; Sivilce Nasıl Geçer

Sık sık gece yattığınız yastığı değiştirin. Yastıklarınız gece yüzünüzdeki yağı nemi yastığınız alır. Bu yağ ve nem oranı her gece giderek artar. Bu Nedenle sıklıkla değiştirin.

Kozmatik Ürünlerine Dikkat

Kalitesiz cilt ürünleri kullanmak (fondöten, krem, allık far gibi kalitesiz makyaj ve kozmetik ürünler cildi olumsuz etkilemektedir.) Bu nedenle cildinize kullanacağı ürünleri dikkatli edilmeli ve cilt tipinize uygun ürünler seçilmelidir.

Stresten Uzak Durun; Sivilce Nasıl Geçer

Stresten uzak durmaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre stres sivilceleri artmasına ve yayılmasına neden olur. Stres androjen hormonun yükselmesine bunun sonucu olarak da saç köklerine ve yağ bezelerinin daha fazla çalışmasına neden olur. Her konudan olumsuz etkileyen stres hem fiziksel, hem ruhsal hemde cilde bir çok olumsuz etkisi vardır.

Saç Bakımına Dikkat Edin

Özellikle alın bölgenizde sivilceleriniz oluşuyor ise saçlarınızın temizliğine dikkat edin. Yağlı saç köklerinden alnınıza gelen aşırı sebumlar, alnınıza oradan da tümün yüzünüze dağılır. Bu dağılma sonucunda da sivilcenin meydana gelmesini tetikler.

Sivilceleri Sıkmayın

Sivilcelerinizi sıkmayın, patlatmayın yapmayın Sıkma sonucunda mikrop yayılır ve daha büyük bir hal alır.

Su Tüketin; Sivilce Nasıl Geçer

Bol bol su tüketin. Su bütün canlılar için hayati önem sahiptir. Cildiniz bu sayesinde kurumaz, tahriş olmaz, sivilce oluşunun engelleme yardımcı olur ve cildin yenilenmesini sağlar.

Terli Kıyafetlerinizi Değiştirin

Spor esnasında terleme oluşur. Bu terli kıyafetleri mümkün olduğunca hemen çıkarılmalı. Ve mümkünse duş alınmalıdır. 

Yeşil Çay İçin; Sivilce Nasıl Geçer

Yeşil çaya içmeye özen gösterin. Yeşil çay cildin sebum üretimini azalmakta, Prorionibakterium aknelerini azaltmakta,iltihaplanmayı azalma özelliğine sahiptir.