Hemoroid (Basur) Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid nedir?  Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Hemoroid (BASUR) dilimize nereden gelmiştir? Kaça Ayrılır? Hemoroidin Oluşum Evreleri Nasıl olur? Basur Nasıl Anlaşılır?  Hangi Doktora Gidilir? Basur şikayetine ne iyi gelir? Basura İyi Gelen Bitkiler nelerdir?

İnsanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren toplumda çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Bu sağlık sorununun, dünya nüfusunun %30’undan fazlasında görüldüğü verilerine ulaşılmıştır. Ülkemizde yaygın olarak “basur” ve  mayasıl ‘’ismi ile bilinir.

Hemoroid (basur) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur ilgili şikayetler de bir genel cerrahi uzmanına başvurmak gerekir.

Hemoroit (BASUR) dilimize nereden gelmiştir?

Yunancada dilinde “kan akması” anlamına gelen “haima” ve “rhoos” kelimelerinin birleşiminden dilimize geçmiştir. Aslında bir hastalığın değil, bir toplardamar kümesinin adıdır. Ülkemizde yaygın olarak “basur” ismiyle bilinir.

Hemoroid (basur) nedir?

 Hemoroid bir toplardamar kümesinin adıdır. Kalın bağırsağın makata yakın son kısmı olan anüsün çevresinde yer alan, kanla dolarak şişen ve böylece dışkının tutulmasına yardımcı olduğu düşünülen toplardamar yumaklarından oluşmuş mukoza dokularına, hemoroid adı verilir.

Hemoroid Belirtileri?

Bir hastalık olarak kabul edilen durum ise, bu damarlardaki kanın birikmesi, deri dokusunun dışarıdan hissedilecek şekilde şişmesi (BASUR MEMESİ), zaman zaman anüsün dışına taşması ve bunun sebep olduğu makatta kanama, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetler İle kendini gösterir.

Hemoroid kaça ayrılır ?

Hastalığa dönüşen hemoroidler anal kanal içinde kümelendikleri yere göre, internal (iç basur), eksternal (dış basur) ve hepsinin bir arada olduğu kombin olan hemoroidler olmak üzere üç grupta incelenir.

HEMOROİDİN OLUŞUM EVRELERİ

 1. evre hemoroidler: Çok küçük boyutlu ve sadece anal kanal içinde bulunan hemoroidlerdir. Bu hemoroidler ancak anoskop adı verilen muayene aletiyle görülebilir.
 2. evre hemoroidler: Dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı taşar. Sonrasında kanaldaki yerine kendiliğinden geri çekilir.
 3. evre hemoroidler: Dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı çıkar. Dışkılama bittikten sonra anal kanaldaki yerine geri dönmesi için elle müdahale etmek gerekir.
 4. evre hemoroidler: Dışkılama ya da herhangi başka bir zorlamaya gerek duymayacak şekilde,  sürekli dışarı sarkmış vaziyettedir.

      Basur Nasıl Anlaşılır?

 • Dışkılama sırasında acı ve yanma hissi
 • Zor dışkılama ya da dışkı kaçırma
 • Makatta elle hissedilebilen şişlik
 • Dışkılama sonrası açık kırmızı renkli kanama
 • Makatta ağrı
 • Makatta içeriden gelen basınç hissi
 • Makatta kaşıntı

Hemoroid Basur Nasıl Geçer

Tuvalete gitmeyi geciktirmeyin.

Yemek öğünlerinizde lifli gıdalar yer alsın.

Makat  bölgenizin  temizliğine dikkat edin.

Ilık su ile yapacağınız oturma banyosu iyi gelir.

Soğuk kompres yapın.

Doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanın.

Fazla kilonuz var ise  verin.

Daha az oturun, daha çok hareket edin.

Hemoroid Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Büyük tuvaletinizi bekletmeyin.

Bol sıvı ve lifli gıdalar tüketin.

Anal bölgenin temizliğine dikkat edin.

En önemlisi bol hareket

Basura İyi Gelen Bitkiler

Kullanılabilecek en güvenilir bitkisel ürün, zeytinyağıdır. Basura iyi gelen bitkisel ürünlerden en değerlisi ise hiç şüphesiz tahıllardır. Yulaf, çavdar, buğday, pirinç, bulgur gibi tahıllar, özellikle rafine edilmemiş halleriyle mutlaka günlük beslenmede yer alırsa iyi olur. Tüm hastalıklarda olduğu gibi basur tedavisinde de sebze ve meyve tüketimi çok  ÇOK önemlidir.

DİKKAT: Tedavilere cevap vermeyen, 3. evre hemoroid vakalarında cerrahi tedavi yöntemleri gündeme gelir. 4. evre hastalar için ise ilk tedavi seçeneği “Hemoroidektomi” olarak adlandırılan basur ameliyatı olur. Eğer hastalığınız son evrelerinde ise bitkisel ürünler kullanmadan önce mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederim.

trendhayat.com/basur-nasil-gecer-basura-iyi-gelen-yiyecekler