Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Tansiyonu Ne Düşürür?, Tansiyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Tansiyon Aleti,  Tansiyon Yükselmesi Belirtileri Nelerdir? Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri, Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? tansiyon ile ilgili sorunlarınız cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Birçok kişinin sorunu haline gelen tansiyon gün geçtikçe artış göstermektedir. Ülkemizde ise erişkin bireylerde her 3 kişiden 1′ de yüksek tansiyon problemi mevcut. % 45 ise yüksek tansiyon sorununu olduğunun farkında bile değildir. Birde tansiyon sorunun olduğunu farkında olan kişilerde düzenli takip altında değildir.

Tansiyon Nedir?

Atardamarların içinde kan basıncına kısaca tansiyon denir. Kalp adeta pompa gibi çalışır. Akciğerlerden gelen temiz kanı kalp atardamarlara aracılığı ile vücudun tümüne pompalar iken kirli kanıda toplardamar aracılığıyla akciğere ulaştırır.

Kalp her atımında kalp kanı pompalar sonra ise tekrar dolması için istirahat geçer. Kalp kanı atardamara pompalarken oluşturduğu basınca sistolik yani genel adı büyük tansiyon. istirahat halinde oluşan basınca ise diyastolik kan basıncı genel bilinen adıyla küçük tansiyon oluşur. Normal olarak kabul edilen değerler şöyledir.

Normal yada ideal tansiyon bazen kişiden kişiye değişlik gösterir. Ama ortalama  değerler büyük tansiyon 120-130, küçük tansiyon ise 70-90 arası normal kabul edilir.

Tansiyon Çeşitleri Nelerdir? Tansiyonu Ne Düşürür

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?

Tansiyon değerleri büyük tansiyon 140, küçük tansiyon ise 90 üzerinde değer olmasına Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)  denir. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedenleri

Aşırı kilo

Fazla derecede tuz tüketimi

Stres

Başta kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları,

Diyabet

Tiroid  hastalığı

Genetik Etki

Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam

Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Baş ağrısı

Kulaklarda Çınlama

Burun kanaması

Sık İdrara Çıkma

Bacaklar da şişme

Halsizlik gibi en belirgin belirtileridir.

Yüksek Tansiyonun Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek tansiyon belirtilerini taşıyorsanız eğer, uzman bir doktordan mutlaka yardım alınmalı. Tansiyon yüksekliğine neden olan etken tespit edilmeli ve doktorun size uygun gördüğü gerekli tahlil ve tetkikler yapılmalı. Zaten bu gibi düşüklükte sadece öneriler ve hayat düzeninde değişiklikle bu sorundan kurtulabilirsiniz veya size uygun görülen ilaçları kullanmalısınız.

Eğer ilaç kullanıyorsanız ve bir etkisini göremiyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz ilaç değişikliği yapabilir veya ilaç dozunu yükseltebilir veya düşürebilir. Gerekiyorsa ilaç eklemesi yapabilir.

Tansiyonu Ne Düşürür ?

Tansiyon hastası bir çok kişinin araştırdığı konu Tansiyonu Ne Düşürür? İlk önce yapmanız gereken düzenli takip ettirmelisiniz. Düzenli beslenmeli, sağlıksız ve fast food ürünlerinde uzak durulmalıdır. Düzenli sizin yaşınıza uygun egzersizler yapılmalıdır. Çok yükselmesi sonucunda başınızı soğuk suyla ıslatın. Tabi ki aşırıya kaçmayın. Bunun dışında bazı yiyecekler kan akışının normale dönmesini sağlar.

Tansiyonu Ne Düşürür ? Düşüren Besinler

Tansiyonu Ne Düşürür : LİMON

Limon tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : MUZ

Muz tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : ENGİNAR

Enginar tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : MARUL

Marul tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : CEVİZ

Ceviz tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : ZEYTİN YAĞI

Zeytinyağı tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : SARIMSAK

Sarımsak tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : NAR SUYU

Nar suyu tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : ZERDEÇAL

Zerdeçal tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tansiyonu Ne Düşürür : KEKİK

Kekik tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

PANCAR SUYU

Pancar suyu tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Tuz Tüketimini Azaltmak

Tuzu azaltmak tansiyonu düşürmek için etkin bir çözümdür.

Bitkisel Çözümler

Kuşburnu ve vişne yaprağı çayı tansiyonun düşmesini sağlayan alternatiflerden biridir. Kurutulmuş nanaden yapılan çayda düzenli tüketildiğinde tansiyonun dengede olmasına katkı sağlar

Canan Karatay Önerileri

Tansiyonu düşürmek için Canan Karatay’ın Önerisi limon sarımsak kürüdür.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Nedir?

Düşük tansiyon kişide çok belirgin olmadıkça sorun oluşturmaz. Düşük tansiyon kalp ve damar hastalığına riskini azaltması nedeniyle olumlu etki sağladığı kabul edilirken düşük tansiyon baş dönmesi, halsizlik ve baygınlık gibi de olumsuz etkileri mevcuttur.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Ani hareketler sonucunda baş dönmesi ve sersemlik

Bayılma (senkop)

Odaklanma sorunu

Mide bulantısı

Bulanık görme

Hızlı nefes alma

Soğuk terleme

Yorgunluk, depresyon

Susuzluk

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Gebelik

Düzensiz beslenme

Kan kaybı özellikle de ani iç-dış kanama kişinin tansiyonunu çok ciddi derecede etkiler.

Enfeksiyonlar sağlığımızı tehdit eden etkenlerden olup, düşük tansiyona ve bunun gibi sürü olumsuz etkiye sahiptir.

Yeteri kadar besin ve vitamin alınmaması özellikle de B12 ve folik asit bunların başında gelir.

Tiroid ve diyabet gibi rahatsızlıklar

Düşük Tansiyonun Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük tansiyon belirtilerini taşıyorsanız eğer, uzman bir doktordan mutlaka yardım alınmalı. Tansiyon düşüklüğüne neden olan etken tespit edilmeli ve doktorun size uygun gördüğü gerekli tahlil ve tetkikler yapılmalı. Zaten bu gibi düşüklükte sadece öneriler ve hayat düzeninde değişiklikle bu sorundan kurtulabilirsiniz veya size uygun görülen ilaçları kullanmalısınız.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tuz

Tuz tansiyonun yükselmesine neden olurken, sağlık sorunu yaşayan kişilerde ve yaşlı bireylerde olumsuz etki sağlayabilir. Bu nedenle uzmandan yardım alınmalıdır.

Su

Susuzluk tansiyonun düşmesine neden olan etkenlerden biridir. Bu nedenle düzenli ve yeteri miktarda su tüketmek tansiyon problemine iyi gelmektedir.

Rahat ve Sağlıklı Giyinmek

Günümüzde moda altında sağlıksız ve rahat olmayan giysilerle maalesef günümüzü sağlıksız ve rahat olmayan kıyafetlerle geçirmekteyiz. Örneğin dar giysiler kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Varislere Sıkan giysilerde tansiyon düşüklüğüne neden olur

Tuzlu Su

İçerdiği sodyum sayesinde tansiyonu dengeler ve gerekli 

Diğer etkenler

Kahve,Üzüm, Fesleğen,

Pancar suyu

Meyan kökü

Badem

Süt

Havuç suyu ve biberiye tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.

Tansiyon Aleti

Tansiyon probleminiz varsa eğer, mutlaka elinizin altında bir tansiyon ölçer alet bulundurun. Bu aleti alırken lütfen uzman kişilerin bilgisine dayanarak tansiyon aletini alın. Piyasada birçok alet bulunurken doğru tercih yapmalıyız. Yanlış tansiyon aleti tercihi hem sağlığınızı hemde verdiğiniz paranın çöpe gitmesine yol açacaktır. Her satıcıdan bu aleti almayın. Güvenilir ve sağlık bakanlığı onaylı ürünler tercih edin.