2. Mustafa kimdir? Sultan II. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 2. Mustafa kimdir? II. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi (1695-1703)

İkinci Mustafa Biyografi

Doğum Tarihi : 05.06.1664
Ölüm Tarihi : 29.12.1703
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Edirne
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 4.Mehmet
Annesi : Rabia Gülnuş Sultan
Eşi : Şehsuvar Sultan, Saliha Sultan
Çocukları : 1.Mahmut, 3.Osman, 3.Ahmet, Küçük Ahmet, Hüseyin, Selim, Mehmed, Murad, Osman, Ümmü gülsüm, Ayşe, Emetullah, Emine, Rukiye, Safiye, Zahide, Fatma, Zahide, Zeynep

II. Mustafa Han’ın Kısa Hayatı

Sultan ikinci Mustafa han 22. Osmanlı Padişahıdır.

1664 yılında İstanbul’da 4.Mehmet ve Rabia Gülnuş Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 2.Mustafa Han 1695 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti.  Çok iyi bir ilim eğitimi aldı. Göreve gelirken bir yazı yayınladı, yazıda “Milletimin hizmeti eksik oldukça kendime rahatı ve sefayı haram eylemişimdir.” diyordu.

Sultanlığı dönemini Osmanlı İmparatorluğunun ilk toprak kaybettiği Karlofça Antlaşması yapılmıştır. Devletin kötü gidişi durdurulamamış, sultan göreve geldiğinde yazdıklarını unutmuş gibi avlara çıkıp aylarca av peşinde koşuyor kendi sefasının peşinden gidiyordu. Bu durum asker içinde sıkıntılara neden oldu ve askerler Edirne’ye giderek Sultanı Tahttan indirdiler. Onun yerine göreve kardeşi 3.Ahmet Tahta çıktı.

Sultan 2.Mustafa Han, Tahtan indikten sonra çok yaşamadı 1703 yılında Edirne’de vefat etmiştir. İstanbul’da Babası 4.Mehmet yanına defnedilmiştir.

yeni-cami-turbe-turhan-sultan-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın