Kanuni Sultan Süleyman kimdir? Kanuni’nin Hayati Dönemi

Kanuni Sultan Süleyman kimdir? Kanuni’nin Hayati Dönemi (1520-1566)

Kanuni Sultan Süleyman

Doğum Tarihi : 27.04.1495
Ölüm Tarihi : 07.09.1566
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Trabzon
Ölüm Yeri : Macaristan
Babası : Yavuz Sultan Selim
Annesi : Hafsa Hatun
Eşi : Hürrem Sultan, Fülane Hatun, Mahidevran Sultan, Gülfem Sultan
Çocukları : Şehzade Mustafa, II. Selim, Bayezid, Mehmed, Abdullah, Cihangir, Mihrimah Sultan, Raziye Sultan

Kanuni Sultan Süleyman Han’ın Kısa Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman 10. Osmanlı Padişahıdır.

1495 yılında Trabzon’da Yavuz Sultan Selim ve Hafsa Hatun ‘un  çocukları olarak doğan, Kanuni Sultan Süleyman 1520 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Kanuni Sultan Süleyman Uzun boylu, alnı geniş, yüz hatları yuvarlak ve sakalları seyrekti.  Alacağı kararlarda, başlayacağı işlerde acele etmez, enine boyuna düşünür ve sonunda aldığı karardan geri adım atmazdı. Çok azim ve kendine güvenen bir yapısı olan Kanuni Sultan Süleyman ciddi bir kişiliğe sahipti, görev vereceği kişilere, yetenek ve becerilerin derecesine göre verirdi.

Sultanlığı döneminde, Belgrad’ın Fethi, Rodos’un Fethi, Cezayir’in Katılışı, Trablusgarg’ın alınışı, Cerbe Savaşı,  Mohaç Savaşı, Zigatvar Kuşatması, Preveze Zaferi önemli hadiselerdir. Kanuni Sultan Süleyman babasından devraldığı dünyanın en güçlü devletini zeka ve erdem ile sivrilerek düşmanı olan Avrupa devletleri “Muhteşem Süleyman” olarak anmaya başladılar. Devlet topraklarını 6.557.000 km² olarak babasından devralan Kanuni Sultan Süleyman kendi döneminde bu toprakları 14.893.000 km² ye ulaştırmayı başarmış. Döneminde kanunları yazdırıp, resmileştirip ve uygulamasından dolayı kendisine “Kanuni” denmiştir. Sayısız Camiler, Medreseler, Külliyeler  inşaa ettirmiş ve bunların bir çoğunu dünyanın en iyi büyük sanaatkarı olan Mimar Sinan tarafından yapılmıştır..

Kanuni Sultan Süleyman Macaristan Sigetvar Kuşatmasını yönetirken 1566 yılında vefat etti.  İstanbul Fatih’deki Süleymaniye Cami içindeki Türbesine defnedilmiştir..

Kanuni-sultan-suleyman-turbesi-suleymaniye-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın