4. Mustafa kimdir? Sultan IV. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 4. Mustafa kimdir? IV. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi (1807-1808)

Dördüncü Mustafa Biyografi

Doğum Tarihi : 08.09.1779
Ölüm Tarihi : 17.11.1808
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 1.Abdülhamit
Annesi : Ayşe Seniyeperver Sultan
Eşi : Şevri Nur, Dil-pezir, Seyyare, Peyk-i Dil
Çocukları : Emine Sultan

IV. Mustafa Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan dördüncü Mustafa han 29. Osmanlı Padişahıdır.

1761 yılında İstanbul’da 1.Abdülhamit ve Ayşe Seniyeperver Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 4. Mustafa Han 1807 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. 4. Mustafa’nın iyi bir eğitim alması için çok emek sarf edildi, lakin muhteris, açıkgöz ve sinirli bir kişiliğe sahip olan sultan zevki alem yaşamayı tercih etti..

4.Mustafa’nın tahta çıkmasına vesile olan Kabakçı Mustafa ve adamları devlet işlerini daha çok kontrol ediyorlar ve gün geçtikçe otoritesi zayıflıyor, istekleri hiç bitmiyordu. Bu durumla başa çıkamayacağını anlayan sultan, Alemdar Mustafa Paşa’dan yardım istedi. 15 bin kişilik askerle gelen paşa, müstebitleri ve düzen bozanları  ortandan kaldırdı. Alemdar paşanın taraftarları, 3. Selim‘in terkrar sultan olmasını istiyorlardı. 3. Selim‘in tekrar tahta çıkmasından çekinenler Sultan 4.Mustafa’dan ölüm fermanı çıkarttılar. Cebren saraya giren Alemdar Paşa 3. Selim‘in şehit edildiğini gördü ve II.Mahmut’u padişah ilan etti. Bu olay tarihe Alemdar Vakası olarak geçmiştir..

Sultan 4.Mustafa Han, 1808 yılında görevini 2.Mahmut’a bıraktıktan 4 ay kadar sonra  tekrar tahta çıkma girişiminde bulunmaması için idam edildi. Cenazesi babası 1.Abdülhamit Türbesine defnedildi..

sultan-1-abdulhamit-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın