3. Selim kimdir? Sultan III. Selim Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 3. Selim kimdir? III. Selim Han’ın Hayati Dönemi (1789-1807)

Üçüncü Selim Biyografi

Doğum Tarihi : 24.12.1761
Ölüm Tarihi : 28.07.1808
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 3.Mustafa
Annesi : Mihrişah Sultan
Eşi : Nef-i Zar, Hüsn-i Mah, Zib-i Fer, Afitab, Ra-fet, Nur-i Şems, Gonca Nigar, Dem-hoş, Tab-ı Safa, Ayn-ı Safa, Makbule, Meryem, Mihriban, Fatma Fer-i Cihan,
Çocukları : yoktur.

III. Selim Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan üçüncü Selim han 28. Osmanlı Padişahıdır.

1761 yılında İstanbul’da 3.Mustafa ve Mihrişah Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 3.Selim Han 1789 da Osmanlı Devleti yönetimine geçti. 3. Selim hanın büyük bir cengaver olacağına inanılıyordu, ve üzerine çok iltimas düşüldü eğitimine yetişmesine çok özen gösterildi, o çocukken sultan olan amcası 1.Abdülhamit ona esir hayatı yaşatmamış göz önünde bulundurarak iyi bir şekilde yetişmesini sağladı, sultanlığa geçtiğinde halkın ondan çok beklentisi olmuş, hükümdarın devleti eski günlerdeki ihtişamı sağlayacağını düşünüyorlardı..

3. Selim han sultanlığı döneminde bir çok yenilik yapmıştır, Yeniçeri askerlerin dışında başka yeni askerleri orduya kattı, “Nizam-ı Cedid” adı verilen bu askeri birlik düzenli eğitim görecekti. Bu birliğin eğitimi için Avrupa’dan yabancı subaylar getirtti. Yine sultanlığı döneminde Osmanlı’da ilk yabancı dil Fransızca olarak belirlendi. Döneminde Bir çok eser yapılmış olup bunlardan Üsküdar Selimiye cami,Tophane Kışlası önemli eserlerdir..

Sultan 3.Selim Han, 1807 yılında görevini 4.Mustafa’ya bıraktıktan 1 yıl kadar sonra Alemdar Vakası sırasında Padişahın Askerleri tarafından 1808 yılında idam edildi. Cenazesi İstanbul Laleli Camisi Türbesine defnedildi..

laleli-cami-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın