1. Abdülhamit kimdir? Sultan I. Abdülhamid Han’ın Hayati

Sultan 1. Abdülhamid kimdir? I. Abdülhamit Han’ın Hayati Dönemi (1774-1789)

Birinci Abdülhamit Biyografi

Doğum Tarihi : 20.03.1725
Ölüm Tarihi : 07.04.1789
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 3.Ahmet
Annesi : Rabia Şermi Sultan
Eşi : Ayşe Sine-perver, Nakş-ı Dil, Hatice Ruh-şah, Hüma Şah, Ayşe, Binnaz, Dilpezir, Mehtebe, Misl-i Na-yab, Mu’teber, Nevres, Fatma Şeb-safa, Mihriban, Nükhet-seza, Ayşe
Çocukları : 4.Mustafa, 2.Mahmut, Murad, Nusret, Mehmet, Ahmet, Süleyman, Esma, Emine, Rabia Alimşah, Dürrüşehvar, Hibetullah Fatma, Melikşah

I. Abdülhamit Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan birinci Abdülhamit han 27. Osmanlı Padişahıdır.

1725 yılında İstanbul’da 3.Ahmet ve Rabia Şermi Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 1.Abdülhamit Han 1774 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Validesi iyi bir eğitim alması için elinden geleni yaptı. Vicdanlı, kibar, naif, saf, temiz yürekli sultan olarak biliniyordu. Halkına karşı her daim sevecen yaklaşmıştır..

Birinci Abdülhamit sultanlığı döneminde bütün işlerle bizzat alakalı oldu, her sıkıntı için çözüm önerilerini vezirleri ile istişare etti. İşin ehli vezirleri görevlendirmeye çalıştı, askeri ve siyasi yenilikler yaptı, askerlerin lüzumsuz  ve gereğinden fazla para alanları belirletti ve bu işleri yürüten Sadrazam Halil Hamid Paşa yapılan suçlamalar sonucunda emriyle idam edildi. Döneminde bir çok eserede imza atılmıştır. Bunlardan bazıları 1.Abdülhamit Külliyesi, Beylerbeyi Cami, Yozgat Ulu Cami, Karavezir medresesidir..

Sultanlığı döneminde halkının sevgisini kazanan Sultan 1. Abdülhamit Han,  1789 yılında vefat etti. İstanbul Bahçekapı’daki Türbesine defnedildi..

sultan-1-abdulhamit-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın