Ağız Kokusu Nedenleri Ağız Kokusu Giderici Yöntemler

Ağız Kokusu, Çeşitleri, Patalojik, Fizyolojik, Halitofobi, Sanal ağız kokusu Nedenleri, sebepleri, Giderme ve Giderici Yöntemler, nasıl geçer.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu genel olarak ağız hijyeninin olmaması ile birlikte seyredebileceği gibi altta yatan başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Ağız kokusu ağız bakımının az olması ya da olmaması sebebi ile ağızda oluşan enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Ağız Kokusu Çeşitleri

Ağız kokusunun bilinen 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Patalojik Ağız Kokusu

Patolojik kokuların en büyük nedenleri ağız dışı kaynaklıdır. Üst solunum yollar, burun ve geniz sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Fizyolojik Ağız Kokusu

Bu kokulara genel olarak sabah uyandığımızda oluşan ağız kokuları örnek gösterilmektedir. Kalıcı olmayan bu koku çeşidine yediğimiz yemekler, dişlerimizin arasına kaçan gıda artıkları neden olmaktadır. Kalıcı olmamakla birlikte ağız hijyeni sağlandığı an geçecektir.

Sanal Ağız Kokusu

Bu koku genel olarak psikolojik sorun yaşayan kişilerde görülmektedir. Kişi genel olarak ağzının koktuğunu düşünsede ortada bir ağız kokusu bulunmamaktadır. Kendi nefesinin kendisine koktuğunu iddaa ederler. Fiziki muayene ile bu durum ortadan kaldırılabilir.

Halitofobi

Hastalar ağız kokusu ile uzmana gittiklerinde tedavi edilirler ancak bu tedaviden sonra da ağızlarının koktuğundan şikayet ederler bu duruma halitofobi denmektedir. Kişide ağız kokusuna dair bir bulgu bulunmamaktadır. Psikolojik destek tedavisi ile sorun düzeltilebilir.

Ağız Kokusu Nedenleri

 Tükettiğimiz gıdaların diş araları ve dilimizin üzerine yapışması sonucu oluşabilmektedir. Diş arasında kalan artık gıda bakterileri kötü ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bunların yanında diş eti hastalıkları ve diş çürükleri de ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Ağızdan kaynaklanmayan bazı hastalıklarda da ağız kokusu oluşabilmektedir. Bunlardan biri olan Karaciğer yetmezliği ve diğer karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız protezi kullanıyorsanız eğer ve bunların temizliğini yeterince yapmıyorsanız buda ağız kokusunun önemli nedenlerinden biridir.

Tükürük bezi hastalıkları ağız kokusunun önemli sebeplerinden biridir. Burunda nefes problemi yaratan etmenler varsa kişi sürekli ağızdan nefes almak zorunda kalır. Sürekli ağızdan nefes almak ağız kokusuna neden olabilmektedir. Sinüsler, akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, sigara ve alkol kullanımı önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Ağız Kokusu Giderici Yöntemler

Diş veya diş etlerinizden kaynaklanan sorunlarınız varsa günde 3 kere dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Eğer 3 kere diş fırçalamak size zor geliyorsa mutlaka ama mutlaka en az 2 kere fırçalayarak ağız hijyeninize önem vermeniz ağız kokusu giderici en önemli yöntemlerden biridir.

Diş aralarına kaçan artık gıdalar için diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipi kullanırken diş etlerinize zarar vermemeye dikkat ediniz. Dişlerinizin sağlığı açısından fırçanızı 3 ayda bir yenileyin. Bol miktarda sıvı tüketin. En az 6 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin. Şekerli gıdalar tüketmemeye özen gösterin.

Eğer bunların hepsini ağız kokusu giderici yöntemleri yaptığınız taktirde ağız kokunuz geçmiyorsa en yakın bir uzmana başvurarak ağız kokunuzun altında yatan asıl nedeni öğrenin. Ağız kokusu deyip geçmeyin. Çünkü ağız kokusu da önemli bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Sağlığınızı lütfen ihmal etmeyiz.