Koah Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Koah Tedavisi

Koah Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri, Koah Vücutta Ne Gibi Etkilere Yol Açar Koah Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Koah Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığının kısaltması olan KOAH son derece önemli bir sağlık sorunudur. Toplumda kronik bronşit olarak da bilinmektedir. 2 yıllık bir süreç boyunca birbirlerini izleyen öksürük ve balgam çıkarma sorunu ile kendini göstermektedir.

Akciğerlere giden hava yollarının daralması ile birlikte nefes alıp vermede kısıtlılık olarak nitelendirilir. Dünya sağlık örgütü ve uzmanlara göre dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biri olarak gösterilir.

Koah Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar KOAH belirtilerinde birkaç küçük detaya dikkat etmeniz gerektiğini belirtirler. Her insanda farklı belirtiler göstereceğini unutmamak gerekmektedir. İnsandan insana farklılık gösteren hastalığın belirtileri arasında en önemli sorunlardan biri nefes darlığıdır.

Bu nefes darlığına öksürük ve balgam çıkarmada eşlik edebilmektedir. Hırıltılı solunum, kesik kesik solunum ve morarma belirtileri de varsa eğer mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Koah Nedenleri

Öncelikli olarak KOAH hastalığından korunma gibi bir durumun olmadığını söylemek gerekir. KOAH hastalığının bir numaralı dostu sigaradır. KOAH olmak istemiyorsanız eğer öncelikli olarak sigara alışkanlığınız varsa buna bir son vermeniz gerekmektedir.

KOAH hastalığının bir diğer nedeni de mesleki hastalıklardır. Meslekten kaynaklanan gazlar ve mikro parçacıkların solunması ile birlikte KOAH meydana gelebilmektedir. Hava kirliliği günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Bu hava kirliliği KOAH hastalığına neden olabilmektedir.

Koah Vücutta Ne Gibi Etkilere Yol Açar

KOAH hastası iseniz eğer öncelikle akciğer hava yollarınız daralır ve akciğerinize yeterince oksijen gidemez hale gelir. Bunun sonucunda hava yolu duvarlarında bir sertleşme ve kalınlaşma meydana gelir.

Kaslarınız kasılır ve tıkanıklıklar meydana gelerek nefes almanız oldukça güç hale gelir. Hava tıkanıklığı nedeni ile insanlar göğüslerinde sürekli bir sıkışıklık hali hissederler.

Koah Tedavisi

KOAH tedavisi olan ancak tamamen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Tedavi hastalık içerisinde oluşan semptomları hafifletebilir ve hastalığın daha ileriye gitmesini engelleyebilir. Tedavinin en önemli aşaması sigara alışkanlığının bırakılmasıdır.

Tedavide ki ilk önemli yol budur. Yaşadığınız ortamda ki kötü hava koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte sorun düzeltilmeye çalışılır. Mesleki kimyasal ve tozlardan uzak durulması gerekmektedir.

Koah Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

KOAH hastalığında birçok faydalı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu konuda hekiminiz size en uygun ilacı seçerek tedavinize başlayacaktır. Her zaman kullanılması gereken ilaçların yanı sıra gerektiğinde kullanılacak ilaçlar da bulunmaktadır.

Solunum yolu enfeksiyonlarının öncelik olarak önüne geçilmesi açısından Antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotikler KOAH belirtilerinin şiddetlenmemesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanında oksijen tedavisi ile kanda düşen oksijen seviyesi normal hale getirilir.

KOAH tedavisinde nefes açıcı ilaçlar önemli bir yer tutmaktadır. Nefes yolu ve ağız yolu ile kullanılabilen ilaçlar mevcuttur. Az öncede belirttiğimiz gibi oksijen tedavisi nefes yolu ile uygulanırken diğer nefes açıcı ilaçlar ağızdan alınarak KOAH tedavi edilmek istenir.

Bu ilaçlar solunum yolunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlardır ve kişinin rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda solunum yollarında ortaya çıkan mikrobik iltihapların da büyümesini engelleyerek ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu ilaçların kısa sürede etkisini görebilmek için doğru, zamanında ve düzenli kullanılması gerekmektedir.