Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer? Belirtileri ilaçları

Gribe ne iyi gelir? grip nasıl geçer? hastalığın belirtileri, kullanılan ilaçlar, grip aşısı,  grip için evde doğal tedavi yöntemleri nelerdir.

Grip Nedir?

Grip genel olarak belirtileri sebebi ile soğuk algınlığı ile çok fazla karıştırılan İnfluenza A ve B virüsünün sebep olduğu çok fazla bulaşıcı etkisi bulunan solunum yolları hastalığı olan gribe ne iyi gelir bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlkbahar ve kış aylarının ilk zamanları mevsimsel değişiklikler sebebi ile en fazla görüldüğü zamanlar olarak bilinmektedir. Üst solunum yolları ile alt solunum yollarına yerleşebilir öksürük ve hapşırık gibi durumların yanı sıra tokalaşmak, sarılmak gibi eylemlerde hemen başka bir kişiye bulaşabilmektedir.

Öldürücü özelliği olmasa da hastalığın bulaştığı kişinin altta yatan sebepleri bilinmediğinden dünyada her yıl 250 binden fazla ölüme sebep olabilmektedir.

Gribe ne iyi gelir?

Gribin atlatılmasında ilaçlar dışındaki en önemli etken sağlıklı beslenmedir. Haşlama tavuk ve tavuk suyu, sebze çorbaları grip sonrası iyileşme süresinde tüketilebileceği gibi grip öncesi hastalığa yakalanmadan da tüketilebilir ve böylece hastalığın önüne geçilebilir. Gribin en büyük düşmanı olan C vitamini deposu portakal tüketilebilir ve limonlu çay ile tedavi desteklenebilir. Bunların dışında zencefil, kuşburnu, papatya çayları son derece önemli gıdalar olup  gribe ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak verebiliriz.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Vücut sıcaklığının artması ile birlikte soğuk terleme, baş ağrısı, eklemlerde ve bacaklarda kısa aralıklar ile süren ağrılar, vücutta ağırlık hissetme ve bir eylemi gerçekleştirirken halsiz ve yorgun hissetme genel olarak bilinen belirtilerindendir.

Bunların dışında mide bulantısı, kusma, bağırsak problemleri gibi sorunlar yetişkinlerde görülmekle birlikte çocuklarda daha fazla görülmektedir. Her gribe yakalanan insanda aynı belirti gösterecek diye bir kural yoktur. Kimi insanda yüksek ateşli grip görülürken kimilerinde ateşsiz gripler de meydana gelebilmektedir.

Grip Nasıl Geçer? Gribe ne iyi gelir

Grip tedavi edilebilir ve uygun tedavi yöntemleri izlendiğinde 1 ile 2 hafta arasında geçebilmektedir. Grip olduğunuzda sağlıklı gıdalar ile birlikte en önemli aktivite istirahat etmektir. Günlük sıvı tüketimini 2 ile 3 litre olarak belirlemeniz hastalığın vücuttan atılımını hızlandıracaktır. Taze meyve ve sebzelere yönelip sigara alışkanlığınız varsa eğer bir müddet bunu kesmeniz gerekmektedir.

Sürekli hapşırık gibi bir probleminiz varsa bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek burun temizliği yapabilir bu şekilde hastalığınıza karşı başka bir alternatif yöntem üretebilirsiniz. En çok aldığımız sorulardan birisi Antibiyotik kullanımı. Antibiyotik kullanımını mutlaka doktor tavsiyesi üzerine yapmalısınız. Bu yolları kullanarak grip nasıl geçer sorunuza çare bulabilirsiniz.

Grip İlaçları

Grip ilaçları başta da belirttiğimiz gibi influenza A ve B virüslerine karşı son derece etkili antiviral ilaçlar olarak kabul edilir. Oseltamivir ve kapsül form olarak adlandırılır ve ticaretleri dünya üzerinde bu şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bilinen ilaç Oseltamivir ‘dir. Oseltamivir şurupların içerisinde bulunan bir etken maddedir. İnfluenza virüsünü kapmışsanız doktorunuzun tavsiyesi ile ilaç kullanmalısınız. Kendiniz kulaktan dolma ve İnternet araştırmaları üzerinden ilaç kullanmamalısınız.

Grip Aşıları

Dolaşımda bilinen  virüslerin etkisini gidermede grip aşısı %50 ila %80 arasın koruma sağlayabilmektedir. Bu hastalığa neden olan virüsler her sene değişebilir bu sebepten her sene grip aşısı içeri yenilenir ve o zaman dilimi için etkisini göstermektedir. 

Grip için evde doğal tedavi

Bu hastalığı ilaç kullanmadan grip için evde doğal tedavi yöntemleri ve sağlıklı gıdalar ile yok edebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz ve gribi yok edeceğiniz bazı sağlıklı besinlerden bahsedelim.

Gribe ne iyi gelir : Kivi ve Portakal

İçerisinde barındırdıkları C vitamini bakımından en zengin meyveler olarak bilinen kivi ve portakal sayesinde grip sizi teğet geçecek. İster dilimleyerek isterse suyunu sıkarak tüketebileceğiniz bu meyveler gribin en büyük düşmanları olarak bilinmektedir.

Gribe ne iyi gelir : Elma-Zencefil-Limon

Bağışıklı sisteminizi güçlendirmek adına tüketebileceğiniz besinlerdir. Limon suyu ve elma suyunu karıştırarak içerisine biraz zencefil attığınız zaman bağışıklık sisteminiz adeta yeni donatılmış bir zırh görevi görecek ve hastalıklar vücudunuza girmeden etkisiz hale gelecektir.

Gribe ne iyi gelir : Muz

Ezilmiş yada dilimlenmiş şekilde tüketebileceğiniz muz grip belirtileri arasında gösterilen mide bulantısı ve kusma gibi durumları ortadan kaldıracaktır. Mideye ayrıca faydaları bulunan muzun bağırsakları güçlendirerek ishal belirtisini ortadan kaldıracaktır.

Gördüğünüz üzere doğal yollar ile de yok edebileceğiniz grip hastalığa yakalanmadan önce tedbir olarak da tüketilebilir. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.