Bit Nedir? Bit Nasıl Temizlenir? Saç Biti Nasıl Bulaşır?

Bit Nedir? Nasıl Temizlenir? Nasıl Bulaşır? bu konu hakkından istediğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz

Bit Nedir?

Herkesin yaşamı boyunca kendisinde ya da çevresinde gördüğü bit şikayeti genel bir problemdir. Çoğalmak ve yaşamak için insan kanına gereksinimi olan bu parazitler yaklaşık bir susam büyüklüğündedir.

Bitler insan vücudu haricinde yaklaşık kırk sekiz saat boyunca yaşayabilmekte olup uçma ya da zıplama gibi özelliklere sahip değildir. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için genellikle kulak arkaları, kafa derisi, ense çukuru gibi yumuşak yerleri tercih ederler.

Bitler bulaşıcıdır ve bunun için yakın temas olması yeterlidir. Özellikle ortak kullanıma açık olan eşyalardan kolayca bulaşabilir. Saç Bitin olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kaşıntıdır. Kan emme esnasında vücudun verdiği geri dönüş olan kaşıntı şiddetli şekilde meydana gelir.

sac biti

Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Bit yaygın görülen bir durum olduğundan dolayı bitin temizliği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu amaçla bazı ilaçlar kullanılmalı ve bunlar mutlaka doktor önerisiyle alınmalıdır.

Özellikle çocuklarda ve uzun saçlı olanlarda daha çok görüldüğü için bu kişiler daha fazla hassas olmalıdır. Temizlik amacıyla kullanılacak olan ürün kimyasal içerikli olup losyon ya da şampuan şeklinde satılır. Fakat bu amaçla tercih edilen ürünlerin hiçbiri bitin sirkelerini tamamen yok edici değildir.

Bu olasılığı daha da yükseltmek adına sık dişli taraklardan yardım alınabilir. Kullanılan tarak yumurtaların saçtan uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Yeni bitlerin oluşmaması adına bu işlem büyük önem taşır. Bunların yanı sıra bit temizliği için ortak kullanılan eşyalar temiz olmalı, bit olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı ve kişisel eşyalar düzenli aralıklarla temizlenmelidir.

bit nasil temizlenir

Saç Biti Nasıl Bulaşır?

Bulaşıcı bir parazit olan bit insanların birbirine yaslanması, sarılması, dip dibe olması gibi durumlarla geçer. Saç Bitin bulaşması için yakın temas şarttır. Bu nedenle okulda ya da çocuklar oyun oynarken bitler kolayca yayılırlar.

Toplu yaşam alanlarında daha çok yaşanan bu sorun salgın oluşumuna bile yol açabilir. Fark edildiğinde ilgili kişi mutlaka toplumdan uzak tutulmalı ve bit temizliği etkin bir şekilde yapılmalıdır.

Daha fazla bulaşmasını önlemek adına tarak, eşarp, toka, atkı gibi kişisel eşyaların kullanıma dikkat edilmelidir. Bununla birlikte bitin bulaşma ihtimaline karşı özellikle okula giden çocukların saç dipleri sıklıkla kontrol edilmelidir.