Yıpranmış Saçlar için Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her kadın hayatının bir döneminde yanmış ve yıpranmış saçlar ve kırılması sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle saçın yanması sonucunda oluşan görüntü oldukça rahatsız edici olabilir. Saç belirli sebeplerden dolayı yanabilir bunların en başında geleni ise saçın boya öncesi açılmasından kaynaklıdır.

Yıpranmış saçlar zamanla uçlarından kırılarak kopmaya, ıslandığı zaman hamurlaşmaya ve esnekleşmeye başlar. Bu belirtiler saçınıza yaptığınız işlem sonrasın da saçın yıprandığını ve nem kaybettiğini gösterir. Eğer saç belirli bölgelerinden büyük bir şekilde kopuyorsa bu saçınızın sı-on evrede yandığı anlamına gelir. Herhangi bir işlem sonrası saçta bu belirtiler görünmeye başladıysa ilk yapılacak şey saçın kaybettiği nemi geri kazandırmaktır.

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Saçınızın yıprandığını anladıktan sonra saça ısı uygulama işlemini kesinlikle bırakmalısınız. Yıpranmış saça ısı uygulamak saçın var olan durumunun daha kötüye gitmesine sebep olacaktır. Saçınıza şekil vermek için şekil verici köpükler veya spreyler kullanmak daha doğru olacaktır. Isı uygulamak zorundaysanız ise öncesinde mutlaka saçınızı ısıdan koruyucu bir sprey kullanmak gerekir.
  • Eğer saçınız kopma seviyesinde yandıysa saçınızda ki yanıklardan kurturmalı ve saçınızı kestirmelisiniz. Saç uçlardan nefes aldığı için yıpranmış veya yanmış olan saçın onarımı çok daha zor olacaktır bu yüzden mutlaka saçı gerekli seviyede kestirmek gerekmektedir.
  • Yıpranan saç nemini kaybeder bu yüzden nemi geri kazandırmak için saç yağları, maskeleri ve serumları kullanabilirsiniz. Duş alırken 2 kez saçınızı şampuanlamak saçın çok daha fazla kurumasına sebep olacaktır bu yüzden bir kez saçınızı şampuanlamak yeterlidir.
  • Kuruyan saç daha fazla elektriklenmeye meyiyli hale geldiği için saç kremi kullanmak gerekir. Saç kremi kullanılmadığı zaman saç sertleşerek gün içerisinde rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir.
  • Saç yağları saçın onarımında büyük etkiye sahiptir. Yağlar saç köklerini besleyerek nem oranını arttırır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, hint yağı, argan yağı, keratin, çam terabenti saçın onarılmasın da etkili olan yağlardır. Katkı maddesi bulunmayan doğal içerikli yağları tercih etmek bu dönemde çok daha etkili olacaktır.
  • Her gün saçlarınızı yıkamak saçın nem kaybını arttırır. Saç kendi ürettiği yağ ile saça bakım yapar. Bu yüzden evde olduğunuz sürece saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçınmalısınız. Saça en iyi tedaviyi yine kendi ürettiği yağ yapacaktır.