Çaydanlık Temizleme Yöntemleri

Demlik Nasıl Parlatılır? Çaydanlıklar Pırıl Pırıl Olsun

Türk halkı olarak çay bizim için vazgeçilmez bir içecek, sabah kahvaltılarımız da, yemeklerin ardına, beş çaylarında, çay koy geliyorum iki lafın belini kırarız diyen arkadaşlarımız ve dostlarımız vardır. Bu denli bize eşlik eden çayı birde çaydanlıktan temizlemesi vardır. Bu kadar sık çay tükettiğimizden çaydanlıkların ortak kaderi olan sararmalar ve kireçlenmeler ortaya çıkar.

Gün içinde de çaydanlığı sadece çay için kullanmayın. Yemek pişirme esnasında sıcak su gerektiğinde veya her an ki bir nedenden dolayı sıcak suya ihtiyacı olduğunda çaydanlık kullanırız. Bu nedenle çaydanlığın içi olduğu kadar dışı da kirlenir ve eski parlaklığını kaybeder. Bu kadar kullandığımız çaydanlığı düzenli olarak temizleyerek ve onu parlatarak şımartın.

Oluşan kir,pas ve kireçlenmeden Çaydanlık Temizleme Yöntemleri ile kurtulabilirsiniz. Çaydanlık temizleme yöntemiyle çaydanlıklar pırıl pırıl olacaktır. Çaydanlık temizliğinde size doğal yöntemlerle temizlemeyi daha çok önermekteyiz. Kimyasal temizleyiciler temizlenme işleminden sonra ne kadar durulama yapılsa da arındırmak hiç kolay olmuyor. Demlik temizliğinde doğal yöntemler kullanmanız hem sağlığınız hemde maliyet olarak size fayda sağlayacaktır.

Çaydanlık Temizliğinde Pratik Bilgiler

Limon Tuz Karışımı

Çaydanlığınıza kireçlenme oluşan yere kadar su koyun yarım bardak kadar limon tuzu ekleyin ve kaynamaya bırakın, kaynama esnasında çaydanlığın ağzı kapalı olsun. Kaynama işleminden sonra altını kapanın ve 10 dakika bekletin. Demliğinizden karışımı dökün, göreceksiniz ki kireçlenmeden eser kalmayacaktır.

 Beyaz sirke

Çaydanlığa su koyun ve kaynatın, kaynatma işleminden sonra beyaz sirke koyun ve 15-20 dakika bekletin. Sonra karışımı dökün sirke kokusunun gitmesi için tekrar su koyun kaynatın. Bu şekilde kireçlenme ve tortulardan kurtulmuş olacaksınız.

Tuz ve Sirke

Çaydanlığa bir yemek kaşığından fazla tuz ve bir çay bardağı sirke koyun biraz bekletin. Sonra demliğin içini ovalayın ve biraz daha bekletin. Daha sonra güzelce durulayın bu şekilde çaydanlık tertemiz olacak.

Çaydanlık Parlatma Yöntemi

Limon 

Limonu ortadan ikiye bölün daha sonra yarım limonla demliğin dışını ovalayın bu şekilde çaydanlık parlayacaktır. Ama çaydanlığın kirini ve pasını çıkarmaz sadece parlamasına yardımcı olur.

Karbonat ve Sirke Karışımı

3 çay kaşığı karbonat ve 4 çay kaşığı sirkeyi koyarak bir karışım elde edin. Bu karışımla çaydanlığın dışını mikrofiber bezle ovalayın.

Krem Tartar 

Çelik ve metal ürün parlamasında krem tartarı çok etkili bunu deneyin.

Parlatıcı

Marketlerinizde satılan parlatıcı ürünler bu konuda size yardımcı olabilir.Bu parlatıcıları kullanırken eldiven kullanmayı ve iyice durulama özen gösterin.