Ödem Attırıcı Yiyecek ve İçecekler

Ödem Nedir ?

Vücudunuzda anormal bir şekilde dokuların ve cilt altının sıvının birikmesidir. Sıklıkla el, ayak ve özellikle de bacak bölgesinde oluşur. Ödem oluşumu sıklıkla yaz aylarında görülmektedir. Bunun nedeni yaz aylarında artan sıcaklık sebebiyle damarlarda genişleme oluşur ve damarlarda sıvı geçişi daha kolaylaşır ve sıvının birikmesine neden olur.

Ödemin aslında birçok sebebi olabilir. Su tüketimin azlığı, tuz tüketiminin fazlalığı, kadınların adet dönemleri, menopoz, hareketsiz yaşam biçimi, karbonhidratlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, hava değişimi ve hamilelik ödemlere neden olmaktadır.

Ödem Söktürücü Yiyecek ve içecekler

Vücudumuzdaki gereksiz fazla sıvılardan kurtulmak için ödem atıcı yiyecek ve içecekler yardım alarak atabilirsiniz.

Su

Ödemler oluşumundan kurtulmanın en kolay yolu su tüketmekten geçmektedir. Bu nedenler günlük en az 1,5 litre ve üstü su tüketimi ödem atmaya yardımcı olur.

Kayısı

Kayısı, vücut sıvısındaki potasyum ve sodyumu dengelemeye çalışır. Potasyum yönüyle zengin olan kayısı günde 3-4 adet tüketilmesi neticesinde ödem atılmasına yarar sağlayacaktır.

Yoğurt

Probiyatik etkisi olan yoğurt ödem söktürmek için muhteşem bir besin olup tabi ki de evde hazırlanmış katkısız yoğurt yarar sağlamaktadır. Yoğurdun Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz

Salatalık

Salatalık mutlaka diyet listelerinde yer alır. İçerdiği %96 su miktarıyla ödem atılmasına yardımcı olur.

Ananas

Bromelain içeren ananas selülit neden olan proteinleri parçalanmasına yardımcı olur ve su atılımını kolaylaştırır. Zengin lif kaynağı sayesinde de sindirim sistemine yardımcı olur ve su atılımını sağlar

Maydanoz

Maydanoz içerdiği C vitamini ve lif sayesinde ödem atımını sağlar. Fazla tüketilen maydanoz tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir bu nedenle dikkatli tüketilmelidir. Maydanoz kürü faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yaban Mersini

İçerdiği A,B,C vitaminler ve zengin lif kaynağı sayesinde sindirim sisteminin hızlanmasına ve vücuttan ödemin atılmasına katkı sağlar.

Süt

Kalsiyum oranı yüksek olan süt, vücut sıvısını dengede tutar ve ödem oluşumunu engeller bu nedenle düzenli kalsiyum içerikli yiyecek ve içecekler ödemi engeller.

Yeşil Çay

Bitki çayları arasında en bilinen ödem söktürücü çaydır. Yeşil çay tansiyonu yükselttiğinden yüksek tansiyon hastalarını tüketmesi sakıncalıdır.

Nar Suyu

Mevsiminde taze sıkılmış nar suyu önemli bir ödem söktürücüdür. Şeker hastalarının nar suyunun tüketmeleri sakıncalı olabilir. Nar Suyunun Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muz

Potasyum içeren muz ödem atımını yardım eder. Muzun Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz

Yulaf

Beta glukan  içeri sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve ödem atılımını sağlar.

Oluşan ödemlerden kurtulmak için smoothie ‘lerden yardım alabilirsiniz.

Malzemeler

2 adet salatalık

1 yemek kaşığı limon suyu

1 adet yeşil elma

15 dal maydanoz

Hazırlanışı;

Tüm malzemeleri blender’ dan geçirin ve çıkan sıvıyı tüketin.