Protein İçeren Besinler? Yüksek Proteinli Yiyecekler Listesi

Protein içeren besinler hangileridir,  yüksek fazla protein içren bu besinlerin sıralaması, listesi nelerdir, tüketmezsek ne olur, bu besinlerin etkisi nedir hepsi burada. 

Sağlıklı bir vücut için protein alımına özen gösterilmesi gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda protein değerlerine ulaşmak adına protein yönünden zengin olan gıda tüketimi önemli rol oynamaktadır. Protein içeren besinler sizin sağlıklı ve dinç olmanıza önemli etkide bulunur.

Protein İçeren Besinler

Tüketimi ile ilgili sınırlama getirmekte son derece elzem konulardandır. Vücuda aşırı dozda gitmesi kolesterol sağlığının bozulmasına neden olabilir. Kolesterol sağlığın bozulması da kalp rahatsızlıklarına neden olur. Hem beslenme düzeninizi hem de protein oranını çok iyi belirlemeli ve sınırlamalar yapmalısınız. Böylece istediğiniz düzeyde sağlıklı bir birey olarak hayatınızı sürdürebilirsiniz. Protein içeren besinler sıralamasını şu şekilde yapabiliriz:

Yumurta

Yaklaşık olarak 6 gr protein içeren yumurta kas sağlığı için de çok önemli bir besin kaynağı olarak bilinir. Ayrıca amino asitlerin seviyesini belirlemede etkin rol oynar.

Peynir

1 dilim peynir yaklaşık olarak 4 gr olup, amino asitler için çok değerli olan kazein proteini içermektedir.

Süt

1 fincan sütün içerisinde yaklaşık olarak 8 gr protein bulunmaktadır. Sindirim sistemi ve kemik sağlığı için çok önemli yapıya sahiptir. Protein değerinin kaliteli olanı ise organik olan sütte yer alır.

Tavuk

170 gram kemiksiz ve derisi tavuk etinde yaklaşık olarak 48 gr protein bulunmaktadır. Kas sağlığına önemli etkisi bulunmasının yanı sıra kilo vermek isteyenler için oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

 Yoğurt

Bir porsiyon yoğurt yaklaşık olarak 23 gr protein içermektedir. Bu miktar hazırlanış şekline göre değişiklik gösterebilir. Kemik sağlığının korunmasında ve bağırsakların temizlenmesinde ki payı büyüktür.

Sardalye

80 gram sardalyenin içerisinde yaklaşık olarak 20 gr protein yer almaktadır. Demir, fosfor, çinko, omega-3 ve potasyum açısından da oldukça zengindir.

Biftek

80 gram bifteğin içerisinde yaklaşık olarak 22 gr protein bulunmaktadır. Protein değeri oldukça yüksek olmasından dolayı da tercihler sıralamasında üst seviyelerdedir.

Hindi

80 gram hindi etinde 22 gr protein bulunmakta olup tavuk değerleri ile yakın seviyelerdedir.

Hamsi;

80 gram hamsi de yaklaşık olarak 21 gram protein bulunmaktadır. Toksinlerin vücuttan atılmasında önemli role sahip olmaları da önemli bir faktördür.

Somon;

80 gramlık somonda yaklaşık olarak 22 gr protein bulunmaktadır. Cilt sağlığına da iyi gelen somon omega-3 açısından da çok zengindir. Ayrıca zihin sağlığına da ciddi katkıları bulunmaktadır.


Protein içeren besinler; Diğerleri

Bunların dışında sucuk, mercimek, yer fıstığı, erişte, bezelye ve buğday gibi besinlerde de bol miktarda protein bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketim oranınıza göre protein ihtiyacı karşılamasını doğru uygulamalarla yapabilirsiniz.