Hamilelikte Mide Yanması

Gebelikte Mide Yanması

Genelde hamilelikte mide yanması sık sık rastlanan sorunlardan biridir. Anne adayları Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Nasıl Geçer? Mide Yanmasının İçin Neler Yapılmalı? gibi soruları merak ederler. Şunu söylemek gerek ki sık rastlanan bu sorun gebelerin ortak problemidir. Özellikle anne adayları son aylarında bu problem gittikçe artar. Bu durum hamileri büyük oranda rahatsız edecek hal alır. Artık gebe ne yesem mide yanıyor demeye başlar. Bu yazımızda mide yanması neden olur ve mide yanması için neler yapılabilir anlatmaya çalışacağız. Ama ne kadar önerilerde bulunsak ta bazen mide yanması ancak tam anlamıyla doğumdan sonra geçer. O zaman buyrun Hamilelikte Mide Yanması yazımıza geçelim.

Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması kadınlık hormonlarının değişmesi ve rahim büyümesi sonucunda mideye baskı yapar. Bunun sonunda gebelerde bu sorun ortaya çıkar. Rahim büyüdükçe yani anne adayı son aylarında, bebeği daha fazla kilo aldığından mideye baskıda artar ve gebede mide yanması daha çok hisseder. Birde bu dönemde mide ve yemek borusunun kesiştiği nokta gevşemeye başlar. Gebenin ağzına acı su gelmeye başlar.

Hamilede Mide Yanma Şikayeti Ne Zaman Başlar?

Hamile 20 haftasına geldiği zaman rahim gittikçe büyümeye başlar. Mide yanmaları da doğru orantılı olarak baş göstermeye başlar. Anne adayları dün geçtikçe ağırlaşması nedeniyle daha kolay yorulacak ve dinlenme ihyacı hissederler. Dinlenmek isteyen anne adayları sırt üstü yatmayı severler. Sırt üstü yatmak mide yanmasını ise mide yanmasını arttırır. Bu nedenle anne adayları gece uykusu zehir olur. Bu nedenle oturur vaziyette durmakta yarar var. Birde yatarken çift yastık kullanın.

Hamileyken Mide Yanmaması İçin Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Kızartmalı yiyecekler

Acı yiyecekler

Baharatlı yiyecekler

Domates

Portakal

Greyfurt

Ketçap, Maydanoz

Dondurma

Çikolata gibi ürünleri maalesef canınız istesene mide yanmasını neden olur. Mide yanmasını azmasını istiyorsanız. Bu yiyeceklerden uzak durun.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer? Hamilelikte Mide Yanması Geçmesi İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelikte gereğinde fazla kilo aşımı mideye daha fazla baskı yapar. Bu nedenle mide yanması daha şiddetlenir. Aşırı kilo alımından kaçının.

Hızlı yemek tüketmekten kesinlikle kaçının ve yiyecekleri kolay sindirmek için mutlaka iyi çiğneyin.

Baharatlı, kızarmış ve yağlı yemeklerden uzak durun. Sebzeli yemekler tüketin. Ama sebzeli yemekleriniz iyi pişmelidir.

Asitli içeceklerde uzak durmalıyız. Kahve ve çay az tüketmeliyiz.

Yemeklerinizi kesinlikle saat 20.00 kadar bitirmiş olun.

Dar kıyafetler giymeyin.