Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır

Herkesin merak ettiği nedir bu dediği Karatay Diyeti hakkında her şey bu yazıda sonuna kadar sabırla okumanızı tavsiye ediyoruz..

Günümüzde herkesin ortak sorunu fazla kilolardır ve hepimiz hayatımızda bir kere bile olsa mutlaka zayıflamak uğruna diyet yapmışızdır. Karatay Diyeti Bilinçsiz yapılan diyetler kısa vadede kilo vermemizi sağlayabilir fakat beslenme şeklimizi ömür boyu sürecek şekilde değiştirmediğiniz takdirde kısa vadede vermiş olduğunuz kiloları fazlasıyla geri alırsınız.

KARATAY DİYETİ SAĞLIKLI BESLENME

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay beslenme konusunda yeni bir dönem açarak insanların bilinçlenmesine vesile olmuştur. Yazmış olduğu kitaplarda diyet yapmadan sağlıklı beslenerek ideal kilolara sahip olmanın mümkün olduğunu anlatan Canan Karatay sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenerek birçok hastalıktan da kurtulmanın mümkün olduğunu ifade etmektedir. Kilo sorunlarıyla mücadele etmek için yıllarca çeşitli diyetleri deneyip başarısız olan birçok kişi Canan hocanın ” sağlıklı beslenin” tavsiyelerine uyarak hem kilolarından kurtulmuş hem de birçok hastalıklarına elveda demişlerdir. İnsanlar tarafından bu kadar kabul gören Karatay diyeti nedir? Karatay diyeti nasıl yapılır? Canan Karatay’ın önerdiği sağlıklı beslenme ile ilgi tüm soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

KARATAY DİYETİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Canan hocanın hitap ettiği insanlar; kilo problemi olanlar, sağlık sorunları yaşayanlar, yaşamlarını sağlıklı sürdürmek isteyenlerdir. Karatay Diyeti adı diyet olmasına rağmen bir diyet programı değildir. Karatay diyeti kitaplarının daha çok insanın dikkatini çekmesi için adı Karatay Diyeti olmuştur. Bu konuyu Canan hoca katıldığı bir televizyon programında şöyle açıklamıştır. ” Kitabın ismi “SAĞLIKLI BESLENMEK” olsaydı insanların ilgisi bu kadar fazla olmazdı. Diyet kelimesi çok fazla ilgi gören bir konu olduğu için Karatay Diyeti isminin daha uygun olacağını düşündük” diye açıklamıştır. Karatay Diyeti sağlıklı beslenme şeklidir ve bunu yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor.

 

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak isteyenler günde en fazla üç öğün yemek yemeli yani sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dışında ara öğün beslenmesi yapmamak gerekiyor. Her öğün arasında en az dört saat hiçbir şey yenilmemeli çünkü zayıflama hormonu adı verilen Leptin hormonu devreye giriyor ve vücudun yağ yakmasını sağlıyor. Şöyle özetlemek gerekirse çok sık aralıklarla bir şeyler yemek insülin direnci oluşmasından başka hiçbir işe yaramaz. İnsülin direnci olan kişilerin kilo vermesi imkansız olmasa da çok zor olur. Leptin hormonunu devreye sokarak fazla yağlarınızı yakmak istiyorsanız her öğün arası en az dört saat şekersiz çay, kahve ve su dışında hiçbir şey tüketmemelisiniz. Sakız çiğnemek bile leptin hormonunun çalışmasını engeller.

KARATAY DİYETİ SAĞLIKLI YAŞAM KİLO VERME

Sağlıklı yaşamanın ve kilo vermenin en önemli altın kuralı akşam saat sekizden sonra yemek yemekten geçiyor. Toplum olarak akşam yemeklerinden sonra meyve, çerez, çayın yanında bir şeyler yemek gibi alışkanlıklarımız bulunmaktadır. Bu alışkanlıklar kilo vermeye engeldir. Canan hoca ” en tatlı zehir şekerdir” diye boşuna söylemiyor. Her türlü şekerden uzak durmalıyız.

 

Özellikle çocuklarımızı hazır meyve sularından uzak tutmalıyız. Çünkü hazır meyve suları meyveden değil meyve aromalı şekerli sudan yapılmaktadır. Canan Karatay denince herkesin aklına ekmek gelir. Beyaz ekmeğin sağlığımız üzerinde oluşturduğu tehlikeleri sadece Canan Karatay değil bütün doktorlar söylemektedirler. Sağlıklı yaşamak için paketlenmiş ve raf ömrü uzun olan gıdalar, salam sosis gibi işlenmiş gıdalar, gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Sebze, et, balık, yumurta, tavuk, kelle paça, evde yapılmış yoğurt, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler, evde yapılan turşular, tereyağı, zeytin yağ, kuru fasulye, nohut gibi bakliyatları bol bol tüketmekte fayda var.

KARATAY DİYETİ NASIL YAPILMALI

Karatay diyetinin çok basit bir mantığı vardır, karbonhidrat, şeker ve her türlü paketli üründen uzak durarak günde sadece üç ana öğün yemek yiyerek ve her gün en az yarım saat yürüyüş yaparak ömür boyu hem ideal kiloda olup hem de sağlıklı yaşanılır.