Sinüzit belirtileri nedir? Sinüzit nasıl geçer boşaltılır tedavisi

Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir, sinüzit nasıl geçer tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri, sinüzit nasıl boşaltılır ve ameliyatı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Sinüzit Nedir?

Çağımızın en çok görülen kulak burun boğaz hastalıklarından biride sinüzittir. Öyle ki her 10 kişiden ikisinde bu problem görülmektedir. Sinüzitin diğer adı da rinosinüzit olarak bilinmektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlara verdiği tepki olarak ta adlandırılabilir.

Bazı kişilerde enfeksiyon vücut dokularında ve boşluklarında belirti göstermektedir. Sinüzit, sinüsün yani burun boşluklarının şişmesi ve bu alanlarının dolmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Özellikle yanaklar, gözler ve burun arkasındaki boşluklar sinüzitin baskılaması sonucu rahatsız edici olmaktadır. Çünkü oluştuğunda ihtiyacımız olan havaya ve vücudun doğal salgı oluşumuna izin vermemektedir. Bu yüzden sinüzit belirtileri başladığında bir KKB doktoruna başvurulmalıdır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

  • Özellikle göz çevresi ve yanak kısımlarında baskı hissi
  • Burun akıntısı yoğun bir kıvamda olur renk bakımından sarımtırak ve yeşilimsi bir sıvı gelir
  • Kulak ve burun tıkanması
  • Halsizlik ve adapte zorluğu
  • Koku alma ve tat duyularında bozukluk
  • Çocuklar için; öksürme, iştah kapanması, mide bulantısıyla kusma

Sinüzitin en belirgin özellikleri arasında baş ağrısı ilk sırayı almaktadır. Öyle ki zaman zaman migren ağrısı ile karıştırılmaktadır. Elbette ki sinüzit belirtileri sadece bununla sınırlı değildir. Özellikle göz çevresi ve yanak kısımlarında baskı hissi oluşur. Hastalar yüzün şişkinliğini ve sinüzit boşluklarının dolduğunu çok bariz hissedebilmektedir.

Burun akıntısı yoğun bir kıvamda olup renk bakımından sarımtırak ve yeşilimsi bir sıvıdır. Normal bir insanda burun akıntısı saydam şekilde olmalıdır. Sinüzitin kulak burun boğaz hastalıklarıyla alakalı olduğu burun ve kulak organlarını olumsuz etkilemektedir.

Hastaların yaygın olarak şikâyetçi olduğu konular kulak ve burun tıkanmasıdır. Bu durumlar nefes alıp vermeyi etkilediği gibi işitme zorluğuna da sebep olmaktadır.

Öksürükte sinüzitin belirtileri arasında görülmektedir. Nadir olmakla birlikte hastalarda diş ağrısı da gözlemlenmektedir. Elbette ki vücutta oluşan enfeksiyon hastalarda enfeksiyona yol açmaktadır.

Hastalar genellikle yorgun hali görülür. Elbette ki belirtiler her hastada farklı şekilde kendini göstermektedir. Kesin tanı için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Sinüzit Nasıl Geçer Tedavisi

Doktorunuzun tedaviye başlaması için ilk olarak tetkik yapması gerekir. Teşhis konulabilmesi için bilgisayarlı tomografi, salya kültürü ve sinüs endoskopisi yapılması gerekir. Sinüziti alerji ile karıştırılmamalıdır. Bu yüzden alerji testide tetkiklerde mutlaka olmalıdır. Akut ve kronik olarak meydana gelmektedir.

Akut sinüzitlerde 3 hafta içerisinde rahatsızlıklar giderilmektedir. Ancak kronikleşmiş sinüzitlerde tedavi şarttır. Öncelikle alerji seviyesi kontrol altına alınmalıdır. Burun tıkanıklığı giderilmelidir. Gerekli görüldüğü durumlarda antibiyotik ilaç tedavisine başlanmalıdır.Bu problemi sinüzit nasıl geçer diye düşünen hastalara önerebileceğimiz birkaç püf noktası bulunmaktadır.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit doğal tedavi yöntemi olarak buhar banyosu çok iyi gelmektedir. Buharın nemli havası tıkanıklıkları yumuşatarak rahatlamaya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra burnunuza tuzlu su çekmek en bilinen yöntemler arasında yer almaktadır. Sinüsleri tıkayan iltihapların mutlaka vücuttan uzaklaştırmak gerekir. Ancak doğal tedavi yöntemi olarak doktor tavsiyesi dışında bitki alınmamalıdır. Aksi takdirde ödem oluşturacağı için istenmeyen vakalarla karşılaşılması mümkündür.

Tuzlu Su Gargarasının Faydaları Nelerdir

Sinüzit Nasıl Boşaltılır

Bir avuç papatyayı kaynayan suyun içine atınız, kısık ateşte yavaş yavaş kaynadıktan sonra 5 dk boyunca başınıza bir havluda koyarak kokluyorsunuz, süre bittikten sonra, ocağı kapatın ve kaynayan papatya suyununda ağzını kapatıp 10 dk. kadar bekleyip sonra tekrar aynı işlemi yapıyoruz  bu işlemi toplamda 3 kez yapıyoruz ve her gün bu işlemi tekrarlıyoruz, Bitkisel bir yöntem olan bu yöntem 3 gün içinde e sinüzitleri boşaltmaya başlayabilir 2 hafta da sürebililir sabrederek her gün kesintisiz uygularsak sinüzit nasıl boşaltılır sorusuna bitkisel yolla cevap vermiş oluruz.

sinüzit nasıl boşaltılır

Sinüzitin Ameliyatı

Kronik sinüzit tiplerinde cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Sinüzit ameliyatlarında iki çeşit cerrahi müdahale bulunmaktadır. Endoskopik sinüs cerrahi ve balon snoplasti yöntemi çok yaygın olarak hastalara uygulanmaktadır. Bu ameliyat sayesinde hastanın tıkalı olan sinüzit kanalları boşaltılır.

Balon snoplasti işlemi yirmi dakika sürmektedir. Hasta müdahale sonrasında ağrı duymamaktadır. Ancak bu cerrahi müdahalenin yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Her ne kadar kapalı bir cerrahi müdahale olsa da ameliyat sonrasında dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu tip ameliyatlarda komplikasyon riski yüksektir. Hangi tür cerrahi müdahale yapılacağına doktor karar verilmelidir. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde hastalar gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Sinüzit ameliyatları genellikle başarılı şekilde sonuçlanmaktadır. Hastalar ameliyat sonrası çok hızlı bir şekilde normal yaşantılarına devam edebilmektedir.