Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Neden Olur? Kaşıntı Kremi

Kaşıntı Nedir? Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Neden Olur? Hanhi Kremler ilaçlar etkilidir, Sebepleri nelerdir, ne geçirir tedavi yöntemleri.

KAŞINTI NEDİR?

Tıp dilinde adı ” Pruritus ” olan kaşıntı deri hücrelerinin yada deriye bağlı sinir hücrelerinin tahribi ile ortaya çıkan durumdur. Vücut genelinde ya da bölgesel olarak hissedilebilmektedir. İnatçı kaşıntılar insan yaşamını olumsuz etkileyebildiği gibi psikolojik problemlere de yol açabilmektedir.

Toplum genelinde bilinen kızarıklık veya kabartıların oluşması gibi genel bir belirtisi olsa da bunların dışında birçok belirti verebilmektedir. Kısa süreli kaşıntılar uzmanlar tarafından ciddi bir hastalık belirtisi olarak tanımlanmazlar ancak bu süre uzadığında insan hayatı olumsuz etkilenmeye ve takıntı haline gelmeye başladığı zaman kaşıntının altında yatan neden aranır ve tedaviye başlanır. Peki kaşıntıya ne gibi durumlar neden olur gelin birlikte inceleyelim.

KAŞINTI NEDEN OLUR

Uzmanlar kaşıntının nedenlerini iki ana grupta toplamışlardır. Bunlardan ilki primer deri hastalıklarına bağlı kaşıntılar diğeri ise sistemik yani dış etkenlere bağlı kaşıntılar. Yapılan araştırmalara göre kaşıntıların sebebinin yüzde 75’i deri hastalıklarına bağlı olarak yüzde 25’i ise dış etkenlerden olduğu saptanmıştır. Önemli bir hastalık belirtisi olabileceği gibi kimi zaman önem arz etmemektedir. Lenf kanseri ve Lösemi gibi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi demir eksikliği habercisi de olabilmektedir.

KAŞINTI SEBEPLERİ

Bilinen başlıca sebepleri arasında bağışıklık sistemindeki farklı tepkiler, Tiroid bezi ve Karaciğer rahatsızlıkları, Böbrek yetmezliği, Uyuz, Kurdeşen, Demir eksikliği gibi sorunlar kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bunların yanında kuru cilt ve güneş ışınlarına bağlı kaşıntılar, kullandığınız herhangi bir ilaca vücudunuzun verdiği ters reaksiyon ile birlikte dışarıdan cildinizin temas ettiği alerjik durumlarda da kaşıntı meydana gelebilmektedir. Bazı psikolojik durumlarda panik atak, hipokandriyazis ( Hastalık Hastalığı ) obsesif bozukluklar önemli kaşıntı sebeplerindendir.

KAŞINTIYA NE İYİ GELİR

Kaşıntıya ne iyi gelir; Öncelikli olarak kan testleri yapılarak kaşıntıya neden olan ve altta yatan sebep belirlenir ve tedavi o aşamada ilerler. Eğer çok ciddi bir kaşıntınız yoksa kısa süreli kaşıntıları sık sık yaşıyorsanız karbonatın bu duruma iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanında limon suyunu bir pamuk yardımı ile kaşınan bölgenize sürerseniz bu durumda kaşıntınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Yulaf ezmesi ve kekiğin deri hücrelerini yenileyici özelliğinin olması tüketen kişilerde cilt hastalıkları ve kaşıntıların azalmasına ve tamamen yok olmasına yardımcı olacaktır ve kaşıntıya ne iyi gelir sorunuza fayda sağlayacaktır.

TRAVAZOL KREM KAŞINTIYA NE İYİ GELİR 

Vücudumuzda meydana gelen birçok rahatsızlıkta örneğin; Mantar, Egzama, Kaşıntı gibi günlük yaşamı zora sokan hastalıklarda uzmanlar tarafından vazgeçilmez olan Travazol krem hastalara önerilmektedir. En çok kullanıldığı durum kaşıntı ve pişikler olarak bilinmektedir.

Etki alanı ve süresi çok güçlü olduğu için tercih edilmektedir. Derinizle ilgili her türlü sorunda rahatça kullanabileceğiniz krem hekimizin reçeteye işlemesi ile birlikte eczanelerden alabilirsiniz. Öncelikli olarak bilmeniz gereken doktorunuzun sizin tedavinize uygun görmesi gerekmektedir. Doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Bilinçsiz olarak kullandığınız zaman diğer ilaçlarda olduğu gibi olumsuz sonuçlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca yine insanları en olumsuz etkileyen kaşıntılardan biride makat kaşıntılarıdır. Makat kaşıntıları içinde önerilebilecek en uygun ilaç Pruzon kaşıntı kremidir. Pruzon kremini reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz.